Ikebana, virágok a léleknek

2017. január 23., hétfő, Közélet

A sepsiszentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Házban szombat délelőtt az ikebana alapfogalmaival lehetett ismerkedni. Az érdeklődők – köztük meglepően sok gyermek – nem elméleti ízelítőt kaptak, hanem tanácsok segítségével a gyakorlatban tanulhatták meg a japánok által évszázadokon keresztül finomított virágművészet első lépéseit.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A művelődési ház előterébe lépőket az esemény egyik társszervezője, Tanizaki Seiko néprajzkutató fogadta a székely ízlés számára igencsak különleges japán édességgel, a teremben pedig Hubbes László magyarázva irányította a munkát. A jó szóból ki nem fogyott: egy tíz év körüli kisfiút, aki a neki leginkább tetsző vékony szár mellé annál jóval vastagabb virágot társított volna, arra próbált rábírni, gondolja újra, talán jobb döntést is hozhatna, majd figyelmeztette, ne az ág közepét, hanem a tetejét tegye, hiszen az összeállítás csak úgy fog természetesnek hatni. Egy kislány ikebanája dicséretet váltott ki a termetes férfiból, egy idősebb hölgy virágait kicsit eligazította, átrendezte: azoknak nemcsak szemből, de minden oldalról szépnek és egységesnek kell hatniuk – magyarázta.
Hubbes László újságírói kérdésre rögtönzött történelemórát tartott a japán nép természetközelségéből fakadó, a sintoizmus és a buddhista vallási hagyományba is bekerülő ősi művészetről, jelentősebb iskoláiról, és szívesen beszélt a hetvenes-nyolcvanas években Kiss Béla által elindított, népszerű, tanárok, képzőművészek által támogatott Ikebana Klubról, s azon tervükről, hogy az utóbbi időszakban ritkán sorra kerülő klubot újra rendszeresítsék. „Ma sokan eljöttek, köztük szép számban olyan fiatalok is, akiket láthatóan lenyűgözött a virág szépsége, így igencsak bízom abban, februártól kezdődően minden hónap első keddjén este hét órától sokan leszünk, akik befogadó intézményünkben, a Kónya Ádám Művelődési Házban összegyűlünk, hogy az ikebanáról tanuljunk” – mondotta Hubbes László.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2017-01-23: Közélet - Váry O. Péter:

Akiket elveszített a magyar irodalom

Két fiatal költő, akik az irodalomkritikus szerint éppen a többnyelvűség okán nyereségei a kortárs román költészetnek. A két fiatal költő Brassóban született, az Áprily Lajos Főgimnáziumban érettségizett, magyarul kezdtek verset írni, román költőkké váltak. Andrei Dósa és Robert Elekes péntek délutáni teinbeli közönségtalálkozója nem vonzott nagy közönséget, holott az Adrian Lăcătuş irodalomkritikus és Szonda Szabolcs könyvtárigazgató kérdései nyomán feltáruló életútjuk – különösen költővé érésük története – igencsak tanulságos: a szórványsorsbeli identitásváltás tipikus példái.
2017-01-23: Jegyzet - Kuti János:

Három elefánt

Azt tudtam, hogy az elefánt el tud bújni a cseresznyefán, és azért nem lehet látni, mert piros a szeme, de azt nem, hogy egy kormányülésen hogyan rejtőzhet el két elefánt is észrevétlenül. A múlt szerdán ilyen eseményen tulajdonképpen három elefánt is tartózkodott. A két nem láthatót: az amnesztiát és a törvénykönyv-módosítás becsempészését az elnök Iohannis leplezte le, a harmadik pedig ő maga volt, aki olyan tapintatosan csörtetett be oda, akár egy elefánt a porcelánboltba. Pedig nem is várta senki. Sőt. Ha a miniszterelnök Grindeanu hamarabb tudomást szerez az elnök látogatásáról, akár meg is akadályozhatta volna, mondván: az állatkert kormányülésén nincs egy harmadik elefántnak helye.