Hármas ikrek sorozatban

2017. február 14., kedd, Gazdakör

Nem mindennapi eredményt tudhat magáénak a kovásznai Dancs Adorján. Eddig 31 anyajuha bárányozott meg, négyen hármas ikreket, ketten kettes ikreket hoztak világra. Vidékünkön az is újdonságnak számít, hogy három hármas iker és a kettes ikrek mesterséges megtermékenyítésből származnak. A mesterséges megtermékenyítés sikere 83 százalékos a farmon, a 17 százalékot takaróberbéccsel fedezték újra.
 

 

A Dancs-farmon a juhok sem átlagosak, Franciaországból származó, fajtatiszta Lacaune egyedek (köznyelven: lakónok). A farm juhtej előállítására szakosodott, cél az ötszáz fős fejősjuhállomány elérése. A kovásznai farmon a lakón juhok átlagos laktációs termelése (200 nappal számolva) 300 liter, de olyan egyed is van, amely egy fejésnél 3 litert, azaz napi 6 litert ad. 
Tervek szerint a jövőben nyolcnapos korukban fogják elválasztani a bárányokat, amelyeket azután szoptatóautomata etet. A nyájnak Kommandón építenek szakszerű szálláshelyet, ahol a fejést forgó karusszel típusú fejőgéppel végzik. A megtermelt tejet egy ritka, penészes sajtféleség előállítására kívánják felhasználni – számolt be Dancs Adorján.
A juhok mesterséges megtermékenyítésével kapcsolatosan elmondta: pontosan lehet időzíteni az ellést, így közel azonos időben kezdődhet meg a juhok fejése. Az is elérhető, hogy téli időszakban is legyen tejtermelés, ne szakadjon meg a sajt folyamatos előállítása. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 504
szavazógép
2017-02-14: Gazdakör - Bokor Gábor:

Újrakezdik a kifizetéseket

Jövő héten megkezdik az elmaradt támogatások kifizetését – jelentette be Marius Popica, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója. Támogatásban részesülnek – növénytermesztési, illetve állattenyésztési ágazatban egyaránt – azok a gazdák, akik számlájára eddig semmi pénz nem érkezett, de azok is, akik előleget kaptak.
 
2017-02-14: Gazdakör - Incze Péter:

A községi tanácsokat is érintő új fejezet lesz pályázható (Vidékfejlesztés)

Szakál Andrástól, a vidékfejlesztési hivatal háromszéki igazgatójától kaptuk a hírt, hogy rövidesen három újabb, a községeket is érintő intézkedés lesz pályázható a vidékfejlesztési terv keretében. A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) a napokban tette közszemlére és közvitára az eligazító füzeteket a három intézkedésnél.