Megújulás helyett

2008. június 4., szerda, Máról holnapra

Nagy tétje volt és van a romániai helyhatósági választásoknak. Nem politikai, hanem elsősorban gazdasági. Az elkövetkező években igen sok pénz áramlik majd be az országba, ahogy hallani, évi kétmilliárd euró körüli összeg fölött rendelkeznek majd a helyi és megyei vezetők. Azért indult több mint nyolcvan képviselő, szenátor vagy miniszter egy-egy választásokkal elnyerhető pozícióért, mert nyilvánvaló, hogy még ebben az átlagon és illendőn felül központosított országban is be kell következnie a decentralizációnak, a döntéseket az állampolgárokhoz legközelebb álló szinten kell majd meghozni, s ez nemcsak politikai, közéleti felelősséggel jár majd, hanem sok-sok hazai és európai pénzzel is.

És a pénzzel — mint tudjuk, a föníciaiak óta — sok mindent lehet kezdeni, elsősorban ki lehet elégíteni a választások idején a jelöltek körül sertepertélő, zsebeiket, pénztárcáikat is megnyitó támogatók kisebb vagy nagyobb seregét. Nem a pénzt dugják majd a maga nyers formájában vissza klientúrájuk zsebébe, hanem a fejlesztésekre, beruházásokra kiírt pályázatokat nyeretik meg majd embereikkel. Ez virágzó üzletet jelent a magát politikailag korábban elkötelezett vállalkozóknak, s csurran-csöppen valamennyi az osztogatónak is. Igaz — jó esetben —, közben elkészül egy-egy út, kiépül a település közműhálózata, megjavítják az iskolákat vagy óvodákat, még lakásokat is építenek a rászorulóknak, csak nagyon sokba kerül, többe, mint illik s szokás, mert mindenki, a megrendelőtől a kivitelezőig sokat akar keresni rajta. Igaz, a magas költségek miatt kevesebb munkát végeznek majd el, mindenki vakarja majd a fejét, miért drágább mifelénk egy kilométer út, mint mondjuk Ausztriában.

A gazdasági érdekek nyomása alatt végül is elsikkadt az a korábban népakaratként fennen hangoztatott igény, miszerint Románia lakossága a választásoktól a politikai osztály megújulását várja. Dehogy újult meg! Bukaresti statisztikák szerint az országban az önkormányzati tisztségviselők nyolcvan százaléka tíz-tizennyolc éve ugyanaz, s most sem az új, fiatal emberek nyertek, hanem a veterán pártkatonák, s velük együtt üzleti köreik. A pénz és a gazdasági érdek ural majd mindent. Elvégre kapitalizmus van.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 883
szavazógép
2008-06-04: Közélet - Iochom István:

Címeres nemzeti zászló

A református templomban átadják a zászlót
Vasárnap a budapesti Nemzeti Társaskör küldöttsége — lovag vitéz Erdős László ny. honvéd ezredes, a kör elnöke és Tarnóczy Balázs költő és képzőművész, a kör alelnöke — címeres nemzeti zászlót adományozott a kézdivásárhelyi református egyházközségnek. A Református Kollégium is kapott egy nemzeti lobogót.
2008-06-04: Közélet - x:

Brüsszeli lobbi a magyar egyetemért

Az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatás ügyének megoldatlanságára hívta fel a figyelmet Tőkés László EP-képviselő az erdélyi Sapientia egyetemi hálózat vezetőivel közösen tartott tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján. ,,Úgy gondoljuk, ha Erdélyben másfél-kétmillió ember egyetemet akar magának, akkor ez elidegeníthetetlen demokratikus joga" — mondta Tőkés.