Megfagyhatunk az erdő alatt

2017. február 17., péntek, Közélet

Veszélyben a lakosság tűzifával való ellátása. Lassan hiába van pénze az embernek, nincs fa, amit megvehetne, a bankjegyekkel pedig nem lehet fűteni – kongatta meg a vészharangot Kis József, Zágon polgármestere a Mikes Egyesület által működtetett Zágoni Magánerdészet szerdai közgyűlésén.

  • Az erdő alatt is kincs lett a tűzifa. Albert Levente felvétele
    Az erdő alatt is kincs lett a tűzifa. Albert Levente felvétele

A részt vevő önkormányzati és közbirtokossági vezetők figyelmébe ajánlotta a tavalyi 617-es kormányrendeletet, amely előírja, hogy a köztulajdonban lévő erdőkből elsősorban a lakosság faigényét kell kielégíteni tisztességes áron, és csak a megmaradt mennyiséget kell licitre vinni a nagyobb jövedelem reményében.
Az utóbbi két évtizedben ilyen ostrom nem volt, év elejétől február közepéig több mint 800 tűzifaigénylést iktattak a zágoni községházán. Ha minden kérésre csak 4 folyóméter fát adnak, az már 3200 méter. A községháza, az alárendelt intézmények, iskolák szükséglete közel 1500 méterre rúg, ez összesen 4700 méter fát jelent, ennyit pedig nem lehet kitermelni a községi erdőkből – körvonalazta a helyzetet a polgármester.
A zágoni tanács nemrég hozott határozatot a községi erdőkből származó tűzifa eladásáról. Prioritást élveznek a polgárok, akik 86 lejes folyóméterenkénti áron kaphatják meg a kiutalt fát, út mellé kitermelve – azonban feltételeket is szabtak. Nem kaphat jutányos áron fát az, aki saját erdővel rendelkezik – beleértve a közbirtokossági tagokat is –, és azok sem, akik adó- és illetékelmaradással, be nem fizetett büntetéssel szerepelnek a községháza nyilvántartásában.
A községvezető a régiót sújtó fahiány több okára is rámutatott. Nagyon sok olyan rendelkezést fogadtak el a törvényhozók, amelyek szinte ellehetetlenítik a kitermelést. A környezetvédők sem az erdészeti szakember szemével nézik az erdőt, ők a kivágás teljes leállítását szeretnék elérni. Igaz, a sok szigorításnak haszna is van, ma már lehetetlen fát lopni az erdőből. Aki mégis megteszi, bűnügyi dossziét, a falopáshoz használt jármű elkobzását kockáztatja – ecsetelte Kis József.
A Schweighofer cég rétyi fűrész­üzeme is hozzájárul a fakrízishez. Míg korábban a lakosság potom áron vehetett a helyi fafeldolgozóktól deszkaszélet (közismerten cándra), most ezért a hulladékért magas árat fizet a Schweig­hofer, ami meghaladja az egyszerű ember lehetőségeit. Maholnap az erdő alatt kell megfagynia a lakosságnak – panaszolta a polgármester. A közgyűlésen azt kérte: a polgármesteri hivatalok – legalábbis azok, amelyeknek van erdejük –, közbirtokosságok szabjanak meg elérhető árat a tűzifáért, hogy a lakosság, a közbirtokosság tagsága hozzájuthasson a tüzelőhöz. „Nem a pénzt kell nézni, hanem az emberek érdekét” – szögezte le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2017-02-17: Közélet - Nagy D. István:

Megtámadják a munkafelügyelőség bírságait

Megközelíti a hatszázezer lejt a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség által tavaly kiszabott bírságok összege. A legtöbb kihágást a munkaviszonynál tapasztalták az ellenőrök, ugyanakkor három halálos munkabaleset ügyében is eljártak.
2017-02-17: Közélet - Szekeres Attila:

Eredményt hirdettek, ismét megóvták (Hulladékgazdálkodás)

A háromszéki korszerű hulladéklerakó működtetésére kiírt versenytárgyalás során másodszor is eredményt hirdettek, s azt ismét megóvták. Ennek ellenére a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztési egyesületének elnöke, Ambrus József bizakodó, szerinte idén beindulhat a rendszer. Addig továbbra is Brassóba szállítják a háromszéki hulladékot, de ez nem ró külön terhet a lakosságra – mondja az elnök.