A bölcsesség ideje

2008. június 5., csütörtök, Máról holnapra
Farcádi Botond

Bár sok helyen folyik még a kampány, hiszen több településen csak a második fordulóban dől el, ki ülhet a polgármesteri székbe, a helyhatósági választások eredményei mindenekelőtt bölcsességre, óvatosságra, együttműködésre kellene hogy késztessék az erdélyi magyarság vezetőit.

A végleges eredményeket elemezve ugyanis kiderül: egyre kevesebben vagyunk, az RMDSZ-re és az MPP-re összesen körülbelül ötszázezren voksoltak. És jóllehet, a szövetség a negyedik helyen áll a pártok összesített rangsorában, öt százalék fölött csak a megyei tanácselnökök és a megyei önkormányzati képviselők versenyében teljesített. A helyi tanácsok és a polgármesterek esetében nem éri el az öt százalékot. Márpedig ilyen teljesítménnyel a törvényhozásban nem lesz képviselete a magyarságnak.

Éppen ezért kellene bölcsen és visszafogottan értékelni a szavazást: a győzelem—vereség paradigmája helyett pedig inkább az együttműködés kereteiről kellene beszélni. Látható ugyanis, hogy győzelem ide vagy oda, a magyarságnak csak akkor van esélye negyedik politikai erőként érvényesülni, ha az RMDSZ és az MPP képes lesz egyeztetni. Ellenkező esetben a Szilágy megyei példa ismétlődhet meg, ahol nem lesz magyar vezetője a megyének, mivel a két magyar szervezetnek nem sikerült együttműködnie. És a közös fellépés elképzelhetetlen, ha győztesekről és vesztesekről beszélünk, a versenyhelyzetet okoljuk az esetleges kudarcért, megkérdőjelezzük a másik szervezet létjogosultságát, bűnbakokat keresve mutogatunk egymásra, netán tisztességtelen eszközöket vetünk be a második fordulót megelőző kampányban.

Az önkormányzati választások országos eredményeinek tükrében világossá vált: az erdélyi magyarság ismét a mérleg nyelve lehet a következő parlamenti többség kialakításában. Egyelőre ugyanis a két nagyobb, nagyjából azonos súlycsoportba tartozó alakulat — a Szociáldemokrata Párt és a Demokrata-Liberális Párt — közötti koalíció elképzelhetetlennek tűnik, ami azt jelenti, mindkettejüknek szüksége lehet az izmosodó liberálisokra és a magyar szervezetre. Ha eléggé bölcsek leszünk ahhoz, hogy egyáltalán legyen ilyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2008-06-04: Közélet - Szekeres Attila:

A hősök napján

Holnap ünneplik a hősök napját, mely alkalomból a sepsiszentgyörgyi Cireşoaia Hegyivadász Alakulat a prefektúra támogatásával katonai tiszteletadással egybekötött megemlékezéseket szervez.
2008-06-05: Közélet - Farkas Réka:

Jó menedzsert a város élére (Antal Árpád kampányban)

A választások első fordulója után három nappal, az eredmények elemzése alapján arra a következtetésre jutott Antal Árpád RMDSZ-es polgármesterjelölt, hogy a legtöbb sepsiszentgyörgyi rá adta voksát: 8136 szavazatával nem csak ellenfelénél, de az MPP-listánál és Kovács Istvánnál is több voksot kapott.