Hátukra veszik kisbabáikat, és csigabigás dalt énekelnek az anyukák, mondókákat tanulnak, a játék ideje alatt pedig a kicsinyek a kirakósokat próbálgatják, bebújnak a babasátorba, hintalovaznak – szokványos látvány a baba-mama klubokban. A tegnap egyéves születésnapját ünneplő Ringató, Biztos Kezdet Gyermekház mégis más, mert a sepsiszentgyörgyi őrkői roma telepen működő programban az anyukák harmada kiskorú, a bölcsődés korú gyermekek pedig olyan családokban nevelkednek, ahol a tudatos fejlesztő játékok ritkán kapnak szerepet.
Az Esély Lelki Egészségvédő Egyesület a helyi önkormányzat támogatásával indította tavaly februárban a kisgyermekes családoknak nyújtott szolgáltatást, amelynek célja a társadalmi hátrányokból fakadó kockázatok csökkentése, illetve olyan környezet, valamint foglalkozások biztosítása, amelyek segítik a gyermekeket képességeik kibontakozásában és korai fejlesztésében. Az egyesület munkatársai hétköznapokon délelőttönként négy órát foglalkoznak a gyermekekkel a Néri Szent Fülöp Szociális Központban berendezett játszóházban, a kicsik tízórait és délben meleg ételt is kapnak.
A tevékenységekben részt vesznek az anyukák, esetenként a nagyobb testvérek is, az együtt töltött idő jó alkalom arra, hogy a kiskorú, illetve nagyon fiatal első gyermekes szülők megtanulják, hogyan fejleszthetik kicsinyeiket a közös játék által. Taras Réka és Tókos Judit szociális munkás, valamint Mocsel Emília dajka naponta 9–13 óra között fogadja a tizenöt-húsz gyermeket, de az elmúlt egy esztendőben több mint nyolcvan babával foglalkoztak. Szilágyi Andrea, Vetró-Bodoni Enikő és Papp Ágota a tevékenységek szakmai koordinálásáért, a program adminisztrációs lebonyolításáért felel.
A tegnapi születésnapot Orbán Ferenc és Gábor Szabolcs zenei közreműködésével és tortával ünnepelték, az anyák közül többen megköszönték a foglalkozásvezetőknek, hogy tanítják gyermekeiket. Az elmúlt esztendő alatt bebizonyosodott, a Ringató több mint játszóház, összetett közösségi program, amely akkor éri el igazán célját, ha innen az út az óvodába, majd az iskolába vezet, ha a gyermekek a koruknak megfelelő ritmusban fejlődhetnek, és szociálisan hátrányos helyzetük nem akadályozza őket a haladásban.