Az Európai Parlament arra kéri az Európa Tanácsot, hogy vegye fontolóra határmisszió küldését Grúziába. A grúziai helyzetről szóló, tegnapi brüsszeli ülésén megszavazott határozatában az EP mélységes aggodalmát fejezte ki az abháziai helyzet súlyosbodása miatt, és felszólította a feleket, hogy tartózkodjanak minden további destabilizáló lépéstől. Egyúttal mélyen elítélte Oroszország azon bejelentését, hogy hivatalos kapcsolatokat létesít a tényleges grúz fennhatóság alól hosszú évekkel ezelőtt kikerült Dél-Oszétia és Abházia szeparatista hatóságaival. Az EP támogatásáról biztosította Grúziának a nemzetközileg elismert határain belüli szuverenitását és területi integritását. Sürgette az Orosz Föderációt, hogy haladéktalanul vonja vissza kiegészítő csapatait Abháziából.
A nyugat-balkáni stabilitás a fő cél
Az Európai Unió kiemelt célkitűzése a Nyugat-Balkán stabilitása, valamint az energiabiztonság — áll abban az állásfoglalásban, amelyet az EU kül-, biztonsági és védelmi politikájával kapcsolatban az Európai Parlament (EP) tegnap Brüsszelben elfogadott. Az európai képviselők több erőfeszítést szorgalmaznak annak érdekében, hogy a Nyugat-Balkán közelebb kerüljön az EU-hoz, egyebek között a vízummentesség bevezetésével. Az EP elítélte az egyes tagállamok által kötött energia-különalkukat, és támogatásáról biztosította a Nabucco-projektet.
Obama keresi alelnökjelöltjét
Barack Obama szenátor, az amerikai Demokrata Párt várható elnökjelöltje létrehozott egy háromtagú szakértői csapatot — köztük Caroline Kennedyt, John F. Kennedy volt elnök lányát —, hogy térképezze fel számára a lehetséges alelnökjelöltek körét. A csapat tagja még Eric Holder volt igazságügyi miniszter és Jim Johnson kampányszakember. A Demokrata Párt vezető stratégái eközben már nyíltan kezdik ellenezni, hogy Hillary Clinton Obama társa legyen a novemberi elnökválasztáson. A volt first lady állítólag agresszív háttérkampányt kezdett az alelnökjelöltségért.
Megkezdődött a guantánamói per
Megkezdődött a 2001. szeptember 11-i Amerika-ellenes merényletek vádlottjainak pere a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton. Az öt vádlott — köztük a merényletek értelmi szerzőjének tekintett Hálid Sejk Mohammed — önként vonult be a tárgyalóterembe. Idén február 11-én a háborús törvényekbe ütköző gyilkosságok, összeesküvés, polgári személyek megtámadása, terrorizmus és egyéb bűntettek címén emelt vádat ellenük az amerikai védelmi minisztérium. Ha bűnösségük beigazolódik, halálbüntetés vár rájuk.