Pesti postaA füttyös és ami/aki mögötte van

2017. március 17., péntek, Nyílttér

Úgy esett, hogy 15-én Budapesten ott voltam a Múzeum előtt. Ünnepelni mentem március tizenötödikét, amire 52 éves koromig Romániában nem volt alkalmam. Láttam, hallottam sok mindent.

Egy csoport többször elővette a fütyülőjét, és fújta kegyetlenül a negyvennyolcas forradalom eseményét és jelentőségét taglaló tartásos bevezető szöveg alatt. A tévét nézve, ott hallgatva a fütyüléseket, nem éreztem azt, amit most. Akkor csak tudomásul vettem, hogy a kormánynak egyre hangosabb az ellenzéke, tömeges tüntetésre még nem telik, így hát egy-egy rendezvény megzavarásával hallatnak magukról. Most másként történt.
Hallgattam, figyeltem a szöveget, és egyszer csak valaki tőlem két lépésre elkezdte fújni a fütyülőjét. A gyomrom felfordult. Nem valamely pártot vagy kormányt bántották, hanem engem, aki a nemzeti ünnep alkalmával a forradalomról, annak eseményeiről, hőseiről szerettem volna – legalább egyszer egy évben – hallani történeteket, gondolatokat, elgondolkozni, emlékezni. Nem a politikai ellenfelüket sértették meg (egy politikus erre úgyis mindig számíthat, fel kell lennie vértezve), hanem engem és mindazokat, akik ünnepelni mentek oda.
A fütyülők között volt néhány magabiztos, jól öltözött férfi és nő, s volt egész más társadalmi kategória, akik rájuk figyeltek, hogy mikor kell fütyülni. Itt-ott voltak magányos fütyülők is, akik nem tartoztak semmilyen csoporthoz.
A mellettem megszólaló fütyülőt egy szerényebb arcú, szegénynek kinéző 40 év körüli nő kezdte fújni nagy erővel, a fülem közelében. Megkérdeztem tőle, hogy ő mit szólna, ha én elkezdenék kiabálni az ő fülébe? Folytatta a fütyülést, nem zavarta, hogy filmezem, meg hogy több százan fotóztak, filmeztek. Lehet, hogy épp ezt is akarta.
Észrevettem, hogy egy jól öltözött, kapucniját az arcára húzó nő a derekánál fogva irányítja az asszonyt. Akartam filmezni az arcát, nem hagyta. Egyszer csak egy kéz, egy megtermett alaknak a mancsa megfogta durván a telefont tartó kezem, és el akarta venni a mobilomat. Csak akkor tudtam megszabadulni, amikor egy ugyancsak megtermett férfi szétválasztotta a kezeinket. „Csak ne verekedjenek!” mondta. Kérdem, ugye maga biztonsági? Pislogással bólintott.
Nos, ezután ne emlegessen nekem senki „összeesküvés-elméleteket”, amikor a hasonló „társadalmi tiltakozások” egy-egy demokratikusan megválasztott kormány ellen szerveződnek. Minden országban vannak, lehetnek elégedetlenek, de vannak manipulátorok is, akik spontánnak feltüntetett megmozdulásokkal tüzelik a tömeget, hogy a kialakult káosz gyümölcseit learassák. Ezt a romániaiak jól tudják, ott volt már „forradalom”, volt „etnikai villongás”, „bányászjárás”.
Akiket most én láttam, nem tudom, kik lehettek, csak egy volt világos: hogy a saját identitásukat titokban akarták tartani egy nyilvános rendezvényen, előretolva, irányítva egy náluk sokkal inkább „civilnek” kinéző embert, akinek ez valószínűleg megérte.
Körülöttem a többiek, akik hozzám hasonlóan ünnepelni jöttek, szintén meg voltak botránkozva a füttyösök miatt. Csodáltam, hogy amíg ott voltam, tettlegességre nem került sor, pedig láthatóan a provokáció volt a cél, akárcsak más hasonló 21. századi esetekben. A biztonsági ember megjegyzése is erre utalt. Azonban úgy hatott, mintha nem az ünneplőket védené a rendzavarók ellen, hanem a randalírozókat féltené tőlünk. Kibotorkáltam a tömegből, az én ünneplésemet tönkretették.
A tömeg szélén, ugyancsak eltávozóban, néhány barátjával hangosan filozofált egy férfi: bárkinek a nemzeti vagy vallási ünnepét megzavarni, ez nem rendzavarás? Még súlyosabb, hogy szervezett csoportban! Miért hagyják? Miért nem állítják elő őket? Ha politikai tüntetést akarnak, csinálják meg, ki tiltja? Tüntessenek a balosok, a jobbosok, az akármilyen kisebbségek, nem tilos. De én miért nem ünnepelhetek vagy tüntethetek a márciusi eszmék mellett zavartalanul? Azért, hogy elmondhassák a diplomatáink, hogy nálunk aztán igazi politikai korrektség van? ... A többit nem hallottam, mert valamin összevitatkoztak.
 

Boros Zoltán

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 855
szavazógép
2017-03-17: Nyílttér - :

Vásárhelyi gondolatok, 2017

„Vigyázz! mert közel van a homálynak partja / Elnyél, ha az észnek fénye meg nem tartja / A kinek díszére építsél templomot, / És a vakság ellen hányj több-több ostromot.”
Csokonai Vitéz Mihály: Marosvásárhelyi gondolatok
2017-03-17: Belföld - :

Túlkapás az Erdély-zászló bevonatása

A csendőrség nem az Erdély-zászló használatáért bírságolta meg a kolozsvári március 15-ei felvonulás négy résztvevőjét, hanem azért, mert a szervezők felszólítása ellenére sem hagyták el a rendezvény helyszínét – tudatta maga a hatóság tegnapi közleményében. Az RMDSZ cáfolja, hogy kérte volna az Erdély-zászlóval felvonuló személyek eltávolítását, és túlkapás miatt panaszt tesz a belügyminiszternél. Fancsali Ernő kolozsvári EMNP-elnök azonban a bíróságon keresi igazát, és nem kér az RMDSZ segítségéből: szerinte helyben kellett volna közbelépni.