Locsolóváró falatok

2017. április 3., hétfő, Gasztronómia

A kereszténység legnagyobb ünnepe, a Krisztus-kalendárium központi főünnepe a halál feletti győzelem, a tavaszvárás ünnepe is, amelyhez étkezési hagyományok, szokások is kapcsolódnak. A negyvennapos böjtöt követően húsvétvasárnapon például ételt szentelnek a templomban, hagyományosan bárányhúst, tojást, sonkát, bort, amelyek közül a bárány Jézus áldozatát, a bor Krisztus vérét jelképezte, a tojás pedig a megújulás, újjászületés, a családi összetartás jelképe.


Az elmúlt években főként a húsvéti főétkezéseken fogyasztott ételekkel foglalkoztunk, adtunk tanácsokat elkészítésükhöz. Idén főként a vendégvárásra összpontosítunk: mivel fogadjuk a látogatóba érkező családtagokat, mivel kínáljuk a húsvéthétfői locsolókat.
Klasszikus vendégváró a töltött tojás (igaz, sok helyen ez inkább húsvét után készül, a kosárnyi piros tojás felhasználására), amelynek legegyszerűbb formáját a kezdő is elkészítheti, szinte elronthatatlan. A haladók, művészi hajlamúak pedig valódi műalkotásokat készíthetnek belőle. Alapanyaga a keményre főzött tojás – a forrásban levő vízbe óvatosan belehelyezett tojásokat 9–10 percig főzzük, majd hideg vízzel hirtelen lehűtjük (ez a titka annak, hogy könnyen hámozhatóak legyenek). A kihűlt tojásokat óvatosan meghámozzuk, éles késsel levágjuk a felső harmadát, sárgájukat kiemeljük. A tojássárgákat villával összetörjük, puha vajjal kikavarjuk, némi tejszínnel vagy tejföllel fellazítjuk, majd jöhet hozzá az ízesítés. Szinte bármit használhatunk, apróra vágott zöldfűszerektől sonkáig, gombáig, májkrémig, de spenótot vagy medvehagymát is. Megtölthetjük a tojásokat halkrémmel, zöldségkrémmel, sajtkrémmel is. A masszát óvatosan betöltjük a tojásfehérjébe, ráhelyezzük a kalapot. S most következik a művészi díszítés: formázhatunk állatkákat, gombát, bármit a tojásokból.
Készíthetünk apró szendvicseket is. Ez esetben az alap lehet szeletelt bagett (francia rúdkenyér, áruházakban kapható) vagy téglakenyér félbe, háromszögre vágott szelete is. A kenyérre kenhetünk-halmozhatunk bármit – vajat felvágottakkal, sajttal, sajt- vagy túrókrémeket, tojás- vagy halkrémet stb. zöldségekkel  –, itt is főként a díszítés lehet hatásos. Ha több alapanyagot halmozunk a kenyérfalatkára, fogvájóval szúrhatjuk át (ez különben a tálaláshoz is a legjobb megoldás, hiszen nem szükséges, hogy a vendég asztalhoz üljön, a svédasztalról kiszolgálhatja magát, tányérjára szedheti a kiválasztott falatkákat).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 945
szavazógép
2017-04-03: Gasztronómia - :

Finom? Főzelék!

Nevezhetjük akár hungarikumnak is – ilyen formában ugyanis csak mi készítjük – ezt az ételfélét, amely az anekdotakincsben is sűrűn szerepel, ugyanis nem mindenki szereti. Főleg gyermekkorban idegenkedik az emberfia tőle, mások viszont rajonganak érte. Kabarétréfában hallottam a kérdést: melyik az az étel, amelynek a nevére válaszolni lehet? Finomfőzelék… Nem!
2017-04-03: Sport - :

Hatodik idegenbeli győzelmükre hajtanak (Labdarúgás, II. liga)

A Sepsi OSK ma 17 órától a Călăraşi otthonában játszik a II. ligás labdarúgó-bajnokság 27. fordulójának zárómérkőzésén, amit Cătălin Busi (Râmnicu Vâlcea) játékvezető irányít. A találkozót a DigiSport 1 és a Dolce Sport 1 élőben közvetíti.