Leghamarabb jövő év elejére válhat látogathatóvá a sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő Képtár, a bürokratikus folyamatok miatt ugyanis ennyi időre lesz még szükség, hogy Kovászna Megye Tanácsa befejezze a felújítást-átalakítást. A Székely Nemzeti Múzeumhoz tartozó képtár lassan hat éve zárva, miután a művelődési minisztérium által levezényelt korszerűsítési program menet közben leállt, a kivitelező távozott, majd a megyei önkormányzat viszonylag nehezen visszaszerezte az időlegesen a szaktárcának átadott ingatlant.
Henning László, a testület alelnöke a műemlék épület jelenlegi helyzete kapcsán érdeklődésünkre elmondta: noha a januárban elfogadott előzetes beruházási tervben még csak 80 ezer lej szerepelt, a büdzsé végső változatában már 108 ezer lejt szánnak kizárólag a tervezésre. Az alelnök hozzátette: a tervek legkésőbb júliusig elkészülnek, és a beruházás műszaki és gazdasági mutatóit tartalmazó tanácsi döntés is megszülethet a testület soron következő ülésén. Innen már bonyolult pontos dátumokat megjelölni, mivel kötelezően közbeszerzési eljárást kell kiírniuk a kivitelező kiválasztására, és ez, mint köztudott, elhúzódhat. Henning szerint normális esetben év végéig vagy 2018 januárjáig le lehetne zárni a munkálatokat. A Székely Nemzeti Múzeum vezetőségével egyébként úgy egyeztek, márciusban már egy eseményre is sor kerülhet a képtár falai között.
A tervet azért kell átszabni, mert a múzeum időközben jelezte, pár változtatásra lenne szükség – tette hozzá Henning László. Az alelnök szerint egyelőre azt sem tudni pontosan, mekkora lesz a végső összeg, amit a munkálatok befejezésére a megyei önkormányzatnak elő kell teremtenie, ugyanis ez csak a terv elkészülte után válhat világossá, illetve a közbeszerzést követően újból változhat.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök tavaly novemberben jelentette be, hogy több mint egyéves huzavona után visszakapták a képtár ügykezelési jogát, így az önkormányzat végre nekiláthat, hogy saját forrásokból befejezze a felújítást. Az elnök akkor mintegy 800 ezer lejre becsülte a még szükséges összeget (a kulturális tárca mintegy 1,4 millió lejt ruházott be a műemlék épületek restaurálását célzó, még Kelemen Hunor által indított programon keresztül). A minisztérium által öt évvel ezelőtt kiválasztott beruházó ugyanis nagyjából nyolcvan százalékban végezte el a rá bízott feladatokat, mielőtt a kifizetések elmaradása miatt összecsomagolt és távozott. Tamás Sándor akkor elmondta, felkértek egy szakvállalatot, hogy tisztázza, honnan kell folytatni a munkát, mivel addig a megyei önkormányzat nem ruházhat be saját ingatlanába, hiszen könnyen előfordulhat, hogy utólag meggyűlik a baja a számvevőszékkel. A felmérés elkészült, annak ismeretében Tamás Sándor azt is megjegyezte: ennyi idő után úgy látják, talán jobb lett volna, ha az önkormányzat egyedül lát neki a korszerűsítésnek, és nagyon valószínű, hogy sokkal rövidebb idő alatt le is zárták volna az egészet.