Orvosainkra emlékezünkDr. Jakabos Kálmán, 1925–1986

2017. április 22., szombat, Életutak

Körorvos, majd járványtanász volt. A megelőző orvoslás megannyi közkatonájának egyike.
A felső-háromszéki Nyujtódon született jómódú, földműves katolikus családban. Édesapját szintén Kálmánnak, édesanyját Vilmának hívták. A nála egy évvel nagyobb Istvánnal ketten voltak testvérek. A szülők úgy határoztak, hogy mindkét fiút taníttatják, az iskolába íratást is úgy rendezték, hogy a két gyermek egyszerre kezdje az elemi osztályt a szászfalusi felekezeti iskolában, majd a kézdivásárhelyi katolikus gimnáziumban voltak bentlakók.


1944-ben érettségiztek, s szerencséjükre nyár végéig nem kaptak katonai behívót, mint sokan kortársaik közül, s  amikor az oroszok a Békás-szoroson át már közeledtek Gyergyószentmiklós felé, az utolsó vonatok egyikével Pestre utaztak, ahol István a Képzőművészeti Egyetemre, Kálmán az Állatorvosi Egyetemre iratkozott be. Közben elkezdtek dolgozni egy gyárban. Szerencséjükre, a gyár jó szellemű igazgatója egy napon értesítette őket, hogy gyorsan el kell tűnniük, de még a városból is, mert a nyilasok szedik össze a katonakorúakat. Egy tanítóképzős rokonuk tanító nagybátyjánál bújtak el a „katonatoborzók” elől Jászdozsán. A „felszabadító” oroszok elvitték ugyan őket néhányszor egy-egy helyi málenkij robotra, de szerencséjükre mindig hazaengedték őket. A háború befejezése után választani lehetett: Magyarországon maradnak – amire István hajlott is, hiszen már egy frissen alakuló szerelem is kötötte volna – vagy hazamennek. Kálmán azt mondta: „Édesanyámék várnak ránk, hazamegyünk.”
A csíksomlyói Katolikus Tanítóképzőben – ahol a háború utáni nagy tanítóhiány miatt érettségizett fiatalokból egy tanfolyamon tanítókat képeztek – tanítói oklevelet szerzett, de végül mégsem lett pedagógus, 1945 őszén beiratkozott a Kolozsvári Bolyai Egyetem Marosvásárhelyre helyezett orvosi karára, gyermekgyógyászati szakra. Itt 1949. június 15-től extern lett a Fertőző Betegségek Klinikáján, a következő évben ugyanitt intern (bentlakó orvos). 1951-ben szerzett orvosi diplomát.
Időközben még lezajlott egy nagyon fájdalmas esemény a Jakabos családban. Mind őt, mind István testvérét, aki a Mezőgazdasági Egyetem hallgatója volt Kolozsvárott, hazaküldték az egyetemről „meggyőzni” a szülőket, hogy adják le a mintegy húszholdnyi földjüket az államnak (a meggyőzés lényege abban állt, hogy addig nem mehetnek vissza az egyetemre, amíg nem viszik a földleadásról szóló igazolást). Megint válaszút előtt álltak. Feladni eddigi tanulmányaikat, vagy eldobni a Jakabos nemzetségnek annyi éven át megélhetést biztosító családi vagyont, a földet. Bár nagyon fájdalmas volt, ez utóbbit választották, így a fiúk folytathatták tanulmányaikat.
Kálmánt Máramaros megyébe nevezték ki körzeti orvosnak. Már készítették a nagy utazóládát, amikor valaki azt tanácsolta, hogy keressék meg a szomszéd faluból, Lemhényből származó Luka László (Vasile Luca) nagy pártembert, és kérjék a segítségét, hogy ne helyezzék a szülőföldtől olyan messze. Így is tettek, és sikerrel jártak: Kálmánt a Brassó melletti Hétfaluba nevezték ki általános orvosnak. Egyúttal orvosa lett az ott működő Precizie gyárnak is.
1956-ban nősült, feleségül véve a csiktaplocai születésű Lajos Erzsébet tanítónőt. 1957-ben megszületett az első gyermekük, Enikő. Házbéres házban laktak továbbra is. Az időközben megüresedő, orvosi lakással rendelkező másik hosszúfalusi körzetet nem ő kapta meg, és a felesége sem talált a környéken tanítói állást. Mindez arra késztette, hogy a Magyar Autonóm Tartomány megszűnte után, amikor a Brassóhoz kapcsolt Sepsi rajonhoz hozzácsatolták a Brassó környéki falvakat is, Keresztvárra menjen körorvosnak. Itt született kisebbik lányuk, Imola. Mivel itt sem oldódott meg a lakás- és felesége állásgondja, egykori évfolyamtársa, dr. Szőts Dániel biztatására megpályázta a rajoni tisztifőorvosi szolgálatnál (Sanepid) megüresedett járványtanászi állást, s miután Bukarestben elvégzett egy egyéves tanfolyamot, Szentgyörgyre költöztek. Itt ugyan kaptak egy kétszoba-konyhás lakást, de felesége évekig csak ideiglenes kinevezéssel taníthatott, amíg versenyvizsgával el nem nyert egy tanítói állást, ahol aztán nyugdíjaztatásáig dolgozhatott, letéve időközben a különböző fokozati vizsgákat.
Jakabos doktor nagyon fontos munkát végzett járványtanászként, hiszen a különböző járványos betegségeket csak nagy odaadással és lelkiismeretes munkával lehetett visszaszorítani. A gyógyítás mellett éveken át tanított egészségtant a Textiliskolában, és rendszeres bizottsági tagja volt a különböző vöröskeresztes versenyeknek. Mivel nem volt párttag, nem törekedett semmilyen vezetői tisztség betöltésére.
Nyujtódról hozott otthonteremtő ösztönével saját lakásra vágyott, ezért megvett egy házat a Bánki Donát utcában, nem is sejtve, hogy ezzel mennyi gyötrelemnek teszi ki magát és családját. Ugyanis nem sokkal a vásárlás lebonyolítása után kiderült: a házát lebontásra ítélték a tömbházrengeteget építtetők, és évről évre közelebb került hozzájuk az építőtelep. Élete utolsó éveit abban a rettegésben töltötte, hogy holnap talán megjelennek a markológépek, és lebontják feje fölül a rég áhított saját otthont. E veszély fenyegető közelségét sajnos már nem érhette meg, mert – még munkaképességének teljében – 1981-ben megtámadta korunk rettegett betegsége, amely ellen keményen harcolt, de végül 1986-ban ő lett a vesztes. 1989 késő őszén már a házat is kiürítették, amikor a városrombolókat elsöpörte a december végi változás szele. Így megmaradt a „sokat álmodott ház”, és ma kibővítve gyógyszertárnak és lakásnak ad otthont.
Nagyobbik lánya Kolozsvárott magyar–német szakon szerzett tanári diplomát, Magyarországra telepedett ki, s alapított családot. Balázs fia édesapja cégénél dolgozik.
Kisebbik lánya 1981-ben érettségizett a mostani Mikóban. Vállalkozó, két gyermeke van. Nándor a Mikóban érettségizett, majd Budapesten tanult tovább, most a General Electric cégnél dolgozik könyvelési csoportvezetőként, Anett, a kisebbik gyerek IX. osztályos a Református Kollégiumban, itthon, Szentgyörgyön.
Dr. Jakabos Kálmán hamvai kívánsága szerint a nyujtódi temetőben, szülei mellett nyugszanak. Emlékét egy kopjafa és szerettei őrzik.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2017-04-22: História - :

Mikszáth Kálmán: Jókai Mór élete és kora (Részletek /12.)

Madarász Lászlót a nagy felsülés nemhogy megakasztotta volna, sőt, még élesebb támadásokra tüzelte, különösen Jókaira uszítá lapjait, melyeknek sikerült is meglehetősen felingerelni ellene a politizáló köröket, kikiáltván őt hazaárulónak, ami akkoriban nem volt kellemes, mert a vésztörvényszék nem tréfált, és „elhamarkodott lépései” sem estek valami erősebb kritika alá. Éppen március tizenötödike volt, évfordulója a tavalyi dicsőségnek, mikor ez a gyalázó titulus rázúdult.
2017-04-22: Irodalom - :

/Fenyő/tőről metszett novellista (Székely írók Pesten)

Fura, eklektikus hangulata van Csender Levente válogatott novelláskötetének.
„Tudod, nagyapa, aki két országban él, annak csak fél ideje van mindkét helyen, csak két fél életet él az egy egész helyett, és azt is valahogy úgy, hogy egyik helyen a teste, másikon a lelke. És pont ott nincs, ahol épp akkor lennie kéne” – írja a József Attila-díjas Csender Levente Tranzitváró című, a jó novellák közül is kiemelkedő írásában.