Újak és visszatérők a kézműves vásárban

2017. április 29., szombat, Közélet

Nem csak a népművészeti és kézműves portékák hagyományosak a Szent György-napi vásárban, hagyomány immár a rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar fellépése is. Nincs ez másként idén sem. Tegnap a Maksai József vezette zenei társulat magyar történelmi indulókkal, klasszikus feldolgozásokkal nyitotta meg a vásárt az Erzsébet parki pavilonban.

  • A Guzsalyas Alapítvány tanítványai mesterségbemutatót tartanak a vásárban. Albert Levente felvétele
    A Guzsalyas Alapítvány tanítványai mesterségbemutatót tartanak a vásárban. Albert Levente felvétele


Úgy tűnik, van értelme a négy-öt hónapos előkészületnek, a rá fordított pénznek és munkának, mert a város várja és szereti a Szent György Napokat, és ez is egyik forrása a közösség továbberősítésének – mondta Czimbalmos-Kozma Csaba városgazda a vásár megnyitóján. Amikor  szavai elhangzottak, már javában állt a bál a gróf Mikó Imre és a Petőfi Sándor utcában berendezett vásáros standoknál, az emberek  nézelődtek és válogattak a kézműves és népművészeti portékák között. A Háromszéki népművészeti és Kézműves Egyesület, valamint a Művészet és Örökség Egyesület szervezésében közel száznyolcvanan kínálták a sok gonddal és hozzáértéssel készített használati és dísztárgyakat. Bőrdíszművesek, viseletkészítők, keramikusok, gyöngyfűzők, kosárfonók, rézművesek, kovácsok hozták el alkotásaikat Erdély különböző vidékeiről, de válogathattunk bőven szőttesekből, varrottasokból, gyógynövényalapú szappanokból és krémekből, gyertyákból, kézműves csokiból. A mifelénk többnyire ismeretlen pipacskerámia is megjelent a vásárban egy romhányi kézműves standján, és virágokat is kínáltak, szintén kerámiából. Sajnos, a szervezők nem gondoskodtak arról, hogy a sátrakon megjelöljék, ki honnan érkezett, kérdezősködésünkből ellenben kiderült, a kiállító kézművesek és népművészek közel fele-fele arányban háromszékiek és távolról érkezők.
A vásár igen ötletes színfoltja a Guzsalyas Alapítvány mesterségbemutató sátra, ahol élőben láthatunk fazekalást korongon, díszítést írókával és karcolással, tűzzománcolást, többszínű hagyományos tojásírást és -festést,  bőrdíszművességet, nemezelést és kosárfonást. A három nap alatt az alapítvány tanfolyamainak negyvennyolc tanítványa mutatja be váltásban a mesterségeket, és természetesen a kérdezőknek elmagyarázzák a különböző technikákat is.
Menjünk, válasszunk magunknak és szeretteinknek vásárfiát, kinek-kinek zsebe szerint valót, gazdagodjunk egy kézzel gyúrt, formázott, szőtt, nemezelt, kovácsolt, fonott, fűzött darabbal, és vigyük hírét azoknak az értékeknek, amelyek alapját népi hagyományaink képezik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2017-04-29: Közélet - Fekete Réka:

Isten igéje élő és ható (Reformáció 500)

Sokan úgy gondolják, hogy a hit magánügy, s az egyház végezze a szolgálatát a templomok falain belül maradva, és ne merészkedjen ki a világba, de mi úgy gondoljuk, hogy éppen a reformáció öröksége okán kell kilépni a kolostorszerű életből – hangsúlyozta Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke tegnap a Reformáció 500 elnevezésű sátor megnyitóján. A Sepsi Református Egyházmegye első alkalommal szervezett városnapi rendezvényeit a kicsi Mikes-iskola udvarán tartják, a gyermekeknek és felnőtteknek szóló programok vasárnap délután interaktív istentisztelettel zárulnak.
2017-04-29: Közélet - Mózes László:

A kincses gyermekváros lovagjai

Ötletes és változatos próbákon gyűjtenek erőt kíváncsi és vállalkozó szellemű gyermekek a sárkány legyőzéséhez az Erzsébet parkban kialakított gyermekvárosban, mely az apróságok számára színvonalas és értelmes időtöltés lehetőségét biztosítja. A Szentgyörgy Tanoda helyszínei olyan feladatok elé állítják a kicsiket, amelyeket ha sikerrel megoldanak, aprócska jutalomban részesülnek, amiért ők maguk dolgoztak meg.