Ünnepélyes keretek között írták alá a Maksa mellett, de lécfalvi területen épült korszerű hulladéklerakó működtetéséről szóló szerződést pénteken a megyeházán. A közbeszerzési eljárás nyertesének, az ECO Bihor Kft.-nek be kell szereznie a megfelelő engedélyeket. Az eljárást igyekeznek hatról három-négy hónapra leszorítani, addig munkaerőt alkalmazni. Csupán a lerakó működtetéséről van szó, a hulladékbegyűjtés továbbra is a bejáratott módszerrel folyik, a hulladékelhordás ára nem változik.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta, tízéves folyamat végére tesznek pontot. Kiemelte a romániai törvénykezés és ügyintézés hiányosságait, hisz csak itt történhetett meg, hogy az építkezés odaítélésének eljárása 537 napot, majd a működtető kiválasztása 374 napot tartott. Hasonlatot vont a projekt és a sport között, hiszen előző este a Sepsi SIC női kosárlabdacsapata ismételten megnyerte az országos bajnoki címet. Mi vezetett ide? – tette fel a szónoki kérdést. Mindkét esetben a hit: a hit abban, hogy el tudjuk érni az eredményt – válaszolta.
„A hátrány és gáncsoskodások ellenére megvan a hulladékgazdálkodási rendszer, a tároló, a válogatóállomás, a gépek mind a megyei tanács tulajdonát képezik. Az országban 32 megye fogott hozzá, 14-nek sikerült megépítenie a tárolót, előttünk csak kettőnek sikerült megkötnie a működtetési szerződést” – mondotta Tamás Sándor, aki ismertette a költségeket is: 14 millió eurót az Európai Unió, 3 milliót a román kormány biztosított, 2,3 millió eurót saját költségvetésből különítettek el önrészként, illetve az unió felé el nem számolható költségként. Ugyanakkor terhet vettek le a helyi önkormányzatok válláról, mivel az összes helyi költséget magára vállalta a megyeháza. Barót kivételével a rendszernek része minden egyes közigazgatási egység a megyéből. Az erdővidéki várost korábbi polgármestere nem léptette be, de jó úton haladnak, hogy Barót is csatlakozzék a rendszerhez.
Ambrus József, a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszert működtető fejlesztési egyesület ügyvezető igazgatója szintén utalt a közbeszerzési eljárások visszásságaira. A döntések ellen fellebbeztek, bíróságra kerültek az ügyek, ennyi huzavona után ez most ünnepnapnak számít – emelte ki. Műszaki részleteket ismertetett, de a legnagyszerűbb dolognak azt nevezte, hogy a rendszer működik. A most aláírt szerződésben nem szerepel a begyűjtés, s ez rövid és közép távon előnyt jelent, 2029-ig megoldott a hulladék összeszedése. A legnagyobb ilyen szolgáltató a sepsiszentgyörgyi Tega Rt., amely 36 közigazgatási egység területéről gyűjti be a hulladékot.
Dr. Pásztai Zoltán, az ECO Bihor igazgatója elmondta, szeretnék, ha az engedélyeztetési eljárás nem hat hónapig tartana, hanem igyekeznek három-négy hónapra leszűkíteni. Elindítják a tevékenységet úgy, hogy beékelődjék a tíz év alatt kigondolt rendszerbe, és igyekeznek eredményeket elérni, hogy a lakosságnak ne kelljen büntetőilletékeket fizetnie. Megvan a megfelelő tapasztalatuk és 12 éves múltjuk. A cég dinamikus csapattal dolgozik, és további negyven embernek adnak munkát, az engedélyeztetési folyamat végéig alkalmazzák őket. Az igazgató elmondta, nem feltétlenül gazdaságilag racionális döntéseket hoznak, hanem elsősorban környezetvédelmi szempontokat néznek.
Ami a hulladékelhordás árát illeti, Ambrus József lapunknak elmondta, április 1-jétől volt áremelés, ez két kormányintézkedésnek köszönhető, ugyanis tonnánkénti 80 lejes lerakási illetéket vezettek be, és megemelték a minimálbért. Az emelés falun 50 bani, városon 1 lej volt. Ezen felül nem változik az ár.