A duális szakképzésben részt vevő diákok az államtól és a gyakorlati oktatást vállaló cégtől is kapnak ösztöndíjat, a vállalkozó fizeti az ingázók utazási költségeit, biztosítja a munkaruházatot, és érdemeik elismeréseként teljesítménydíjat is adhat a tanulóknak – ismertette a duális szakoktatás előnyeit tegnapi tájékoztatóján Komán László, a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskola igazgatója.
Az ősztől induló duális szakképzésben Háromszéken csak a Kós Károly Szakközépiskola hirdet felvételit, az oktatási minisztérium által kitűzött határidőig, május 6-ig csak ennek az iskolának sikerült erre a képzési formára szerződést kötnie néhány céggel. Az L-Ro nadrággyár egy harmincas létszámú osztály indítását igényelte, a Modern House építőcég tíz ácsra, az Alex fafeldolgozó tizenöt asztalosra szerződött, utóbbiakat egy ács-asztalos-parkettázó szakú osztályban fogják képezni. Komán László elmondta, a Kós Károly-iskola a gyakorlati oktatás terén tizennyolc vállalkozóval működik partnerségben, mindeniküket értesítette a duális képzésben való részvétel lehetőségéről, de csak az említett három cég jelentkezett szerződéskötésre. A módszertant a szaktárca április elején tette közzé, alig két hét állt a cégek rendelkezésére, hogy megfogalmazzák igényüket, és a következő két hétben már a szerződéseket is véglegesíteni kellett, ha több idő lett volna, minden bizonnyal többen jelentkeznek – véli az igazgató. Az iskolavezető arra számított, hogy a Bertis cég is beáll a duális képzésbe, mert partnere az iskolának az ősztől induló húsfeldolgozói osztály gyakorlati oktatásában, de az idő rövidsége miatt nem sikerült egyeztetnie a vállalkozóval. A megkötött szerződések kiegészítéseként a cégek feltételként szabhatják, hogy a hároméves képzés után a tanoncok két-három évig náluk maradjanak alkalmazásban, egyik vállalkozó már jelezte, hogy élne ezzel a lehetőséggel – mondta az igazgató.
Újságírói kérdésre válaszolva Komán László elmondta, a Kós Károly Szakközépiskolának a Puskás Tivadar Szakközépiskola alegységévé történő átalakítása mindaddig nem végleges, amíg az EMNP sepsiszentgyörgyi szervezete által a közigazgatási bíróságon benyújtott keresetre nem kapnak választ, abban ugyanis a felperes megtámadta a helyi önkormányzatnak a két iskola összevonására vonatkozó határozatát. Az igazgató hangsúlyozta, ha iskolájuk a Puskás Tivadar Szakközépiskola alegységévé válik, elvárná, hogy az aligazgatót az ő iskolájukból válasszák, mert szükség van néhány évre az átálláshoz, és saját ügyeiket ők ismerik a legjobban.