Emmanuel Macron megválasztott francia államfő vasárnap délelőtt ünnepélyesen átvette az elnöki hatalmat Francois Hollande távozó államfőtől. Az új köztársasági elnök első hivatalos látogatása a Párizshoz közeli Clamart katonai kórházába vezetett, ahol Irakban megsérült francia katonákat látogatott meg. Macron tegnap miniszterelnökké nevezte ki Edouard Philippe-et, délután pedig Berlinbe látogatott, ahol Angela Merkel német kancellárral folytatott tárgyalásokat.
A szigorú protokoll szabályoknak megfelelően vasárnap az Elysée-palota lépcsőjén Francois Hollande fogadta a gépkocsin érkező Emmanuel Macront, aki kamerák kereszttűzében vörös szőnyegen vonult át az elnöki hivatal díszudvarán. Franciaország búcsúzó és érkező elnöke hosszan kezet rázott, majd egyórás megbeszélésre félrevonultak az elnöki irodába. Ennek során Hollande egyebek mellett a francia nukleáris erő titkos kódját és az azzal kapcsolatos bizalmas információkat adta át utódjának. Minden idők legfiatalabb francia köztársasági elnöke, a 39 éves Emmnanuel Macron az egyeztetés után kikísérte elődjét, aki gépkocsin hagyta el az Elysée-palotát.
A rendkívüli biztonsági intézkedések közepette rendezett beiktatási ünnepség mintegy háromszáz vendége előtt államfőként mondott első beszédében Emmanuel Macron leszögezte, hogy semmiben nem enged azokból az ígéretekből, amelyeket a franciáknak (a kampányban) tett, s legfőbb célja, hogy visszaadja a franciáknak a magukba vetett bizalmat. „A világnak szüksége van mindarra, amit a franciák mindig is tanítottak neki: a szabadság bátorságára, az egyenlőség igényére és a testvériség szándékára” – fogalmazott az új francia államfő. „Franciaország évtizedek óta kételkedik önmagában: fenyegetve érzi magát a kultúrájában, a szociális modelljében, a mély meggyőződéseiben... Meg fogom győzni honfitársaimat arról, hogy Franciaország hatalma nem hanyatlik, hanem egy fantasztikus újjászületésben vagyunk, mert kezünkben van minden olyan képesség, amely a XXI. század nagyhatalmait meghatározza” – mondta Emmanuel Macron. „Európát, amelyre szükségünk van, újraalapítjuk, és új lendületet adunk neki, mert megvéd minket, és lehetővé teszi, hogy az értékeinket hirdessük a világban” – tette hozzá.
Az új köztársasági elnök első útja a hagyományoknak megfelelően a Diadalívhez vezetett, ahol megkoszorúzta az Ismeretlen Katona sírját.
Edouard Philippe az új kormányfő
A normandiai Le Havre jobboldali polgármesterét, Edouard Philippe-et nevezte ki az új francia államfő, Emmanuel Macron kormányfőnek – jelentette be tegnap Alexis Kohler, az elnöki hivatal új vezetője. A 46 éves Edouard Philippe a kormányfői tisztséget december óta betöltő szocialista Bernard Cazeneuve-öt követi a miniszterelnöki székben. Első feladata az új francia kormány összeállítása lesz, ennek tagjait ma nevezi meg az elnöki hivatal, a testület szerdán ül össze először.
A közvélemény előtt ismeretlennek számító, jogi végzettséggel rendelkező, Rouen városában született Edouard Philippe jobboldali képviselő volt az előző nemzetgyűlésben, nem tagja az államfő egy éve alapított, A Köztársaság lendületben nevű mozgalmának, de Macron azt reméli, hogy a miniszterelnök személyének köszönhetően a jobboldali politikusok közül többen csatlakoznak majd az elnöki párthoz, amely így többséget szerezhet a nemzetgyűlésben a júniusi választásokon. Az ugyanis előfeltétele annak, hogy az államfő el tudja indítani a programjában szereplő gazdasági és társadalmi reformokat.
Németország és Franciaország közösen „menetrendet” készít az Európai Unió és az euróövezet továbbfejlesztéséről – jelentette be Angela Merkel kancellár tegnap Berlinben Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott megbeszélése után. Angela Merkel a francia államfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, a menetrend az uniós integráció elmélyítését és az euróövezet megerősítését, válságtűrő képességének növelését célozza. Emmanuel Macron hangsúlyozta, hogy újra meg kell alapítani az Európai Uniót és az euróövezetet.