Ivan Gasparovic szlovák államfő tegnap aláírta az új közoktatási törvényt, amely ― végrehajtási utasításait is figyelembe véve ― több helyen sérti a szlovákiai magyarok eddigi jogállását, s amelyet a koalíciós pártok szavazatai nyomán és a szlovák ellenzéki pártok minden észrevételét mellőzve a pozsonyi parlament a közelmúltban fogadott el.
Habár a parlamenti vita során a törvény előterjesztője, a Szlovák Nemzeti Párthoz tartozó Dusan Mikolaj oktatási miniszter a Magyar Koalíció Pártjának bizonyos engedményeket tett, ezeket az időközben napvilágra került végrehajtási rendelkezésekkel gyakorlatilag semmissé tette. Ezt mindenekelőtt az bizonyítja, hogy a jövőben a magyar iskolák számára készült tankönyvekben már csak a szlovák nyelvű helységneveket lesz szabad feltüntetni, és a helységek magyar nevét egy-egy kiadványban csak egyszer, a szlovák név mögött, zárójelek között engedélyezik leírni.
A halhatatlanok nacionalizmusa
A Francia Akadémia nyílt levélben kérte a nemzetgyűléstől, hogy vonja vissza azt a májusban megszavazott alkotmánymódosítást, amely a francia kulturális örökség részének ismeri el a regionális nyelveket ― adta hírül tegnap a France Info francia hírrádió. A francia kultúra és nyelv megőrzésével megbízott negyven akadémikus a ,,nemzeti identitás megsértésének" tartja a képviselők által egyhangúlag elfogadott alkotmánymódosítást. A halhatatlanok elsősorban azt kifogásolják, hogy mostantól a francia alkotmány első cikkelyében ismeri el a regionális nyelveket, miközben a második cikkely egyértelműen kimondja: a köztársaság nyelve a francia.
Al Gore változást akar
Az Egyesült Államoknak változásra van szüksége nyolc év hozzá nem értés, mellőzöttség és kudarc után ― hangoztatta Al Gore volt amerikai alelnök hétfőn Detroitban, ahol bejelentette, hogy mindent megtesz Barack Obama demokrata párti szenátor elnökké választása érdekében. Gore ― aki a Demokrata Párt egyik legbefolyásosabb személyisége ― szenvedélyes hangon támadta George Bush elnököt, aki a 2000. évi választáson máig vitatott módon legyőzte őt. Gore több szavazatot kapott, mint republikánus vetélytársa, de a legfelsőbb bíróság az akkori patthelyzetet a floridai szavazatok újraszámlálásának leállításával oldotta fel.
Tűzszünetet kötött Izrael és a Hamasz
Tűzszünet lép életbe csütörtök reggeltől a Gázai övezetben, ebben állapodott meg egyiptomi közvetítéssel Izrael és az övezetben hatalmon lévő palesztin iszlamista Hamasz-mozgalom. A hírt a Mena hivatalos egyiptomi hírügynökség jelentette be egy magas rangú egyiptomi tisztségviselőre hivatkozva. A tűzszünet csütörtökön helyi idő szerint hat órakor (közép-európai idő szerint öt órakor) kezdődik. Az egyezség értelmében a Hamasz beszünteti az izraeli települések elleni rakéta- és aknavető-támadásait, Izrael pedig a Gázai övezet elleni katonai akcióit.
Terrorveszély Dubaiban
Nagy-Britannia után az Egyesült Államok is arra figyelmeztette az Egyesült Arab Emírségekben tartózkodó honfitársait, hogy terrorcselekmények fokozott veszélye áll fönn az arab országban. ,,Fennáll annak a kockázata, hogy terroristák erőszakcselekményeket terveznek és fognak végrehajtani a térségben, beleértve az Egyesült Arab Emírségeket is" ― áll az Egyesült Államok nagykövetsége által tegnap kiadott közleményben. A külképviselet szerint az országban tartózkodó amerikaiaknak körültekintőknek kell lenniük, fokozniuk kell személyes biztonságukat, különösen a nyilvános helyeken.
Kijev és a NATO
A NATO-főtitkár Kijevben nyilatkozva tegnap megígérte, igyekszik meggyőzni a tagállamokat, hogy támogassák Ukrajna csatlakozását a Tagsági Akciótervhez. ,,Mindent meg fogok tenni, ami tőlem telik, avégből, hogy megteremtsem a konszenzust" ― mondta Jaap de Hoop Scheffer a kijevi tárgyalásai után rendezett sajtóértekezleten. A szövetség áprilisi bukaresti csúcstalálkozóján nem vették be Ukrajnát ― és Grúziát sem ― az együttműködésbe, ugyanakkor megállapodtak arról, hogy decemberben a külügyminiszterek tanácskozásán visszatérnek erre a kérdésre. A főtitkár ukrajnai látogatása alatt nagy NATO-ellenes tüntetések voltak a fővárosban, a felmérések szerint a lakosság nyolcvan százaléka elutasítja a NATO-t.