Pártkatonák tündöklése

2017. június 22., csütörtök, Máról holnapra
Mózes László

A szociálliberális koalíció megszabadult Grindeanutól, Pontától és velük együtt saját kormányától, ám igazi terheiktől képtelenek megszabadulni. Politikai alakulatuk ugyanis kommunista időket és annak pártját, szolgálóit idézi erőteljesen, s minden álságos jóléti ígéretük ellenére féléves kormányzásuk fokozta a zűrzavart, növelte a kiszámíthatatlanságot. Igaz, e napokban az ellenzék oly mértékben élesztette fel a primitív, elvakult és vad nacionalizmust, hogy maga a mester, Vadim is büszke lehetne tanítványaira.

Dragneáék némi feszültség, nem túl erős parlamenti ellenzéki össztűz után újra meg­könnyebbülhettek és ölelkezhettek a pulpitus előtt. A pártfegyelem eredményesnek bizonyult – még a titkosnak csúfolt szavazást is úgy alakították fehér és fekete golyócskáikkal, hogy mindenki ellenőrizhető legyen –, Grindeanu és Ponta pedig nem tudott felülkerekedni a leghűségesebb csatlósokon. A bizalmatlansági indítvány vitájában Dragnea újra jóléti intézkedéseket ígért, és furcsa módon a jogállamiság megerősítését. Az RMDSZ távol maradt e cirkusztól, Băsescu szerint a szociáldemokraták bebizonyították kormányzási alkalmatlanságukat, a liberálisok pedig maffiózókra jellemző leszámolásként értékelték a történteket. Bár lehetett volna erősebb, Grindeanu nem igazán tündökölt, a tizenhármas kormányrendeletre csak haloványan utalt anélkül, hogy mélyebbre ásott volna a büntetőjog módosítása körüli posványban. Pedig megtehette volna.
Megszabadultunk Grindeanu és Ponta bandájától, következő lépésben meg kell szabadulnunk a Dragnea, Olguţa és Firea féle társaságtól is – értékelte a történteket a liberálisok új elnöke, Ludovic Orban. Vélhetően ezt a célt tűzi majd zászlajára az amúgy ugyanannyira hiteltelen ellenzék, noha a szociálliberális tömörülés továbbra is parlamenti többséggel rendelkezik. Ám a tegnap oly nagy boldogságot színlelő Dragnea-tábor mégsem érezheti magát igazán nyeregben, egyrészt azért, mert csak szigorú felügyelet és ellenőrzés mellett sikerült megőrizni a hatalmat, jelezve, nagyon félnek az árulóktól; másrészt, az új miniszterelnök kijelölésénél újra az államfő térfelén pattog a labda. Ha Iohannis netán azt mondaná a meggyengült szociálliberálisoknak, egyszer már eljátszották a bizalmat, nem alaptalanul tenné.
Vélhetően mind az államfő, mind a tegnap csatát nyerő politikusok arra törekednek majd, hogy lezárják ezt a sajátosan hazai politikai cirkuszt. Ám béke továbbra sem lesz: akik eddig minden áron el akarták kerülni, hogy az érvényben lévő büntetőjog alapján elítélhetővé váljanak, továbbra sem mondanak le elképzeléseikről, továbbra is a büntetés elkerülése lesz fő célkitűzésük, minden más népjóléti látszatintézkedés ellenére.
Jöhet tehát új kormány, lehetnek újabb hangzatos ígéretek, de marad a bizonytalanság, marad az eredeti román demokrácia elvtelen szolgálókkal és harmadosztályú pártkatonákkal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2017-06-22: Közélet - Bokor Gábor:

Új híd épült Orbaiteleken

Az orbaitelekiek régi álma valósult meg: nehezebb járművek számára is járható híd épült a Feketeügyön keresztül. Ezzel közel háromszáz hektárnyi mezőgazdasági terület elérése vált könnyebbé.
2017-06-22: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Kiállítás Feldobolyban is (Gulag-Emlékév)

Uzon, Bölön, Köpec és Szárazajta után ötödikként az orbaiszéki Feldoboly lakói és a faluból elhurcoltak leszármazottjai, a késői utódok láthatták, tanulmányozhatták azt az alaposan dokumentált emlékkiállítást, amelyet az események kiváló ismerője, tiszteletes Ungvári Barna András volt hidvégi, jelenleg Uzonban szolgáló református lelkipásztor állított össze eredeti dokumentumok, feljegyzések, személyes visszaemlékezések alapján.