Uniós forrásokAlacsony felhasználási ráta

2017. július 5., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az alig több mint kilencvenszázalékos felhasználási rátával az elmúlt uniós költségvetési ciklusban Románia a sereghajtó államok között van, még Bulgária és Csehország is megelőzte – áll a Román Nemzeti Bank jelentésében.

A 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusban Románia mintegy 17 milliárd eurós uniós forrást használt fel a 18,8 milliárdos keretéből, vagyis a rendelkezésre álló források 90,4 százalékát sikerült elkölteni. Ez mintegy öt százalékponttal kisebb, mint az úgynevezett MSM10-es csoport országainak bármelyikénél (az MSM10 csoport tagjai: Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia, Magyarország és Románia).
A jegybank jelentése szerint a lehívott összeg mintegy kétharmadát három nagy területen egyenlő módon használták fel, négy-négy milliárd jutott környezetvédelemre, a szállítási, valamint az oktatási infrastruktúra fejlesztésére. A maradék részt oktatási és szakképzési, szociális és gazdaságfejlesztési célokra költötték el.
A tavaly év végi adatokra alapuló jelentés szerint az új, 2014–2020-as költségvetési ciklus strukturális és kohéziós alapjaiból csupán előlegeket hívtak le a pályázók.
A jelentés értékelésében az is szerepel, hogy az átlag fölött teljesítő régiók fejlesztéseiben érezhető az uniós források pozitív hatása. Ugyanakkor a gazdasági versenyképesség növelésére, a tőkeakkumuláció és humán erőforrás fejlesztésére fordított 87 százalékos ráta a területek lemaradását jelzi. A gyenge eredmények részben a közszféra gyenge teljesítményének tudhatók be – áll a jegybank értékelésében.
A nevezett időszakban az uniós forrásokból (is) finanszírozott beruházások összege a nemzeti össztermék (GDP) csupán egy százalékát érte el Romániában, míg a többi közép-európai ország átlagban a GDP két százalékának megfelelő összeget költött uniós forrásból.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 729
szavazógép
2017-07-05: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Kihívások között a Nadrágok völgyében (Magánvállalkozás)

Hosszú távra tervez Háromszéken az RGT cégcsoport, ennek egyik bizonyítéka, hogy az előző két évben több mint ötmillió eurót fordítottak technológiai bővítésre, csapatukhoz pedig folyamatos a csatlakozás lehetősége – hangzott el azon a rendezvényen, ahol együttműködő partnereik támogatását köszönték meg. Huszonnégy éve szereplője Háromszék gazdasági életének az RGT Románia, amelynek vezetői úgy látják, térségünk Délkelet-Európa készruhaiparának fontos központja lesz a jövőben is, a Szilikon-völgy mintájára egykor Nadrágok völgyének „keresztelt” körzet továbbra is termelőbázisuk marad.
2017-07-05: Pénz, piac, vállalkozás - :

Hírbörze

Két gyár, egy tulajdonos
A versenyhivatal feltételekkel ugyan, de jóváhagyta, hogy a Lactalis csoport megvásárolja a Covalact és a Lactate Harghita vállalatokat. A feltétel az, hogy a La Dorna nevű vajmárka gyártását átadja egy másik termelőnek. A versenyhivatal közlése szerint erre azért volt szükség, mert ellenkező esetben a Lactalis előnytelen versenyhelyzetbe hozta volna a többi piaci szereplőt, és ez a vaj árának emelkedéséhez vezethetett volna. Az egyéb, Romániában forgalmazott termékek esetében a versenyhivatal biztosítottnak látja a kiegyensúlyozott versenyhelyzetet. A Lactalis a világ legnagyobb tejtermék-előállító vállalata, piacvezető a sajtfélék tekintetében, olyan híres márkák gyártója, mint a francia President sajtkülönlegesség, amelyből másodpercenként 20 termék fogy el a világ 145 országában, vagy az olasz sajtspecialitás, a Galbani.