Hírbörze

2017. július 5., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Két gyár, egy tulajdonos
A versenyhivatal feltételekkel ugyan, de jóváhagyta, hogy a Lactalis csoport megvásárolja a Covalact és a Lactate Harghita vállalatokat. A feltétel az, hogy a La Dorna nevű vajmárka gyártását átadja egy másik termelőnek. A versenyhivatal közlése szerint erre azért volt szükség, mert ellenkező esetben a Lactalis előnytelen versenyhelyzetbe hozta volna a többi piaci szereplőt, és ez a vaj árának emelkedéséhez vezethetett volna. Az egyéb, Romániában forgalmazott termékek esetében a versenyhivatal biztosítottnak látja a kiegyensúlyozott versenyhelyzetet. A Lactalis a világ legnagyobb tejtermék-előállító vállalata, piacvezető a sajtfélék tekintetében, olyan híres márkák gyártója, mint a francia President sajtkülönlegesség, amelyből másodpercenként 20 termék fogy el a világ 145 országában, vagy az olasz sajtspecialitás, a Galbani.

Adóvita
A forgalomra kivetett adó a kevés hozzáadott értéket termelő kis cégeknél lehet indokolt – közölte Mugur Isărescu egy tegnapi konferencián. A nemzeti bank elnöke szerint a Tudose-kormány újabb ötlete nem az általa vezetett intézmény berkeiből származik, az indoklást a kormány illetékeseitől, nevezetesen a pénzügyminisztériumtól kell megkérdezni. Isărescu ugyanakkor megjegyezte, hogy nem lenne rossz, ha a kormány néha szakmai tanácsot kérne a jegybank szakembereitől.
Banknyereség
A hazai bankszektor tavaly 4,2 milliárd lejes nettó jövedelmet könyvelt el – áll a jegybank legfrissebb jelentésében. A műveleti rentabilitás növekedése elsősorban az egyes bankok által véglegesített Visa Europe-részesedés értékesítéséből származik, de a betéti kamatok csökkenése is hozzájárult a költségek csökkenéséhez. Ugyanakkor növekedtek a kamatbevételek, a bankműveletekre számított kezelési költségek utáni bevételek. l A jegybank nettó nyeresége viszont lényegesen, mintegy 84 százalékkal csökkent tavaly az egy évvel korábbi, közel 800 millió lejhez képest.
Hamisítás
Világszerte az elektronikát sújtja a legjobban a hamisítás, az ágazat vesztesége évente csaknem 121 milliárd dollár, a tíz legérintettebb iparág együttes vesztesége pedig megközelíti a 285 milliárd dollárt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) legfrissebb jelentése szerint. Az elektronikai szektorban azonban csupán abszolút értékben a legnagyobb ez a szám, hiszen az ágazat forgalmának csupán 5,3 százalékát érinti. A hamisítás a legnagyobb mértékben, 11,5 százalékban a bőrruhák és bőrkiegészítők piacát sújtja, de a textilipar, a játék- és sportszergyártás, valamint a cipők forgalmában is meghaladja a 10 százalékot. Ugyanakkor az optikai, fényképészeti és orvosi eszközök ágazatában is jelentős, csaknem 30 milliárd dolláros kárt okoztak a hamis termékek. Az iparági vizsgálatokból kiderül, hogy a hamis termékek legalább kétharmadát Kínában gyártják, az EU-ba pedig leginkább Törökországon, továbbá közel-keleti és észak-afrikai országokon keresztül érkeznek a hamis termékek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 725
szavazógép
2017-07-05: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Alacsony felhasználási ráta (Uniós források)

Az alig több mint kilencvenszázalékos felhasználási rátával az elmúlt uniós költségvetési ciklusban Románia a sereghajtó államok között van, még Bulgária és Csehország is megelőzte – áll a Román Nemzeti Bank jelentésében.
2017-07-05: Belföld - :

Törvényjavaslat medveügyben

A székelyföldi medveveszély ügyében terjesztett törvényjavaslatot a parlament elé az RMDSZ frakciója, amelyben az éves kilövési kvóták rendszeres meghatározását és a vadkárok megtérítésének javítását kezdeményezik – derült ki az RMDSZ hírleveléből.