Románia érdekelt a közös európai védelemben

2017. július 5., szerda, Belföld

Románia érdekelt az európai uniós tagországok védelmi és biztonsági együttműködésében, és részt akar venni az EU közös védelmi projektjében – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a Legfelsőbb Védelmi Tanács (LBT) tegnapi ülése után.

Kifejtette: a többsebességes Európa helyett az uniót olyan, valamennyi tagország számára nyitott projektekkel kell megújítani, amelyekhez a tagországok érdekeik és lehetőségeik függvényében csatlakoznak. Mivel itt a biztonságról, a külső határok és a polgárok védelméről van szó, Románia részt akar venni a projektben, amely első szakaszban a katonai kutatások és védelmi ipari fejlesztések összehangolását, később pedig a tagállamok hadseregeinek szorosabb együttműködését célozza. Elmondta: a LBT megemelte a védelmi és a belügyi tárca külföldi szolgálatra küldhető – civil és katonai – alkalmazottainak számát. A jövő évi létszámkeret a védelmi minisztériumnál az idei 1401-ről 1793-ra, míg a belügynél az idei 783-ról 971-re emelkedik.
A LBT meghallgatta a migrációról készült belügyminisztériumi jelentést. Az államfő arra figyelmeztette a belügyi tárcát, hogy elhúzódó jelenségre készüljön, ne tekintse átmeneti válságnak az illegális bevándorlást.
A LBT levette a napirendről a hadsereg felszerelésére vonatkozó tervezetet, hogy a kezdeményező összhangba hozza azt azzal a politikai döntéssel, miszerint az ország a bruttó hazai termék legalább két százalékát költi védelemre. A néhány nappal ezelőtt bekövetkezett, három katona halálát okozó baleset kapcsán az államfő kiemelte: mandátuma elejétől kezdve felhívta a figyelmet arra, hogy a hadsereg felszerelése felújításra szorul, a pénzt tehát a korszerű fegyverzet mellett logisztikai eszközök beszerzésére és a teljes katonai eszköztár felújítására kell fordítani.
Iohannis a legfőbb ügyészségnél és a korrupcióellenes ügyészségnél elrendelt kivizsgálás kapcsán azt nyilatkozta, tudomásul vette az igazságügyi miniszter erre vonatkozó kérését, bár ő maga nagyon elégedett mindkét testület munkájával. Az államelnök szerint „a jogállamiság nem sérül” a korrupcióellenes ügyészségnél kirobbant botrány miatt, és a korrupcióellenes harc folyamatát sem akadályozzák, ugyanakkor tisztázni kell a helyzetet, mert a botrányok „megrengetik az állampolgárok intézményekbe vetett bizalmát”, és kérdéseket vetnek fel Románia szövetségeseiben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 721
szavazógép
2017-07-05: Belföld - :

A lelkészképzésre fektetik a hangsúlyt

Oktatási intézményeik fenntartása mellett tett fogadalmat a Romániai Református Egyház és a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház közös zsinata, amelyet 446 év után először tartottak meg tegnap Kolozsváron.
2017-07-05: Belföld - :

Megvédi kollégáját

A korrupcióellenes ügyészség a legfőbb ügyészség elit intézménye, és a körülötte lévő botrány azok érdekeit szolgálja, akik meg akarják állítani a korrupcióellenes harcot – jelentette ki Augustin Lazăr legfőbb ügyész.