Csíkkarcfalvi elemi iskolások lepték el az alsócsernátoni Haszmann Pál Múzeum udvarát, de senki nem csodálkozik ezen, hisz ilyentájt, nyár elején már javában folyik a múzeumjárás. Mielőtt a gyermekek bebarangolták a tájmúzeum minden zegzugát, ifjabb Haszmann Pál rövid helytörténeti ismertetőt tartott, majd a mezőgazdasági gépek felé kísérte a vendégeket, onnan a tájházak és a múzeum látogatására indultak. Vajon ősz végéig hányszor teszi ezt meg a Haszmann család az ide érkezőkkel együtt, illetve értük?
A vakáció első napjától kezdődött a táborozás, és szeptemberig folyamatosan érkeznek a csoportok. Elsőként magyarországi, felvidéki és kárpátaljai fiatalok érkeznek közös alkotótáborba, majd a kézdivásárhelyi koordináló központ, később a Kovászna Megyei Tanács egy csoportja szervez hasonló tevékenységet a tájmúzeum udvarán, júliusra pedig pécsi egyetemisták, a budapesti Szent Margit Gimnázium diákjai és kisújszállási tanulócsoportok jelentkeztek be. Egynémely tábor közös a csernátoni gyermekekkel, erre évek óta odafigyelnek a szervezők, így a helybeliek sem maradnak ki a nyári kézműves-foglalkozásokból.
De nem csak táborozás lesz a nyáron a népfőiskola területén, hiszen itt folyamatos a munka, háziak, helybeliek és közelről, valamint távolról érkezők szépítik, javítják az egyre bővülő épületegyüttest, illetve elvégzik az évszázados múzeumi tárgyak restaurálását, állagmegőrző munkálatait.
Májusban kijavították a földszinten időszakos kiállításoknak helyet adó, a felső szinten szálláshelynek berendezett épület tetőzetét, következik a gépszín födémének újracserepezése, és amihez nagyon sok pénz kellene, az utóbbi időben begyűjtött és jelenleg a szabadban elhelyezett mezőgazdasági gépek fölé tetőt kellene építeni. A gépgyűjtemény hamarosan közel százharminc éves gőzgéppel bővül, melyet a krizbai evangélikus egyház adományoz a múzeumnak egy székely kapu ellenében, amelyet a Haszmann-portán faragnak, és a krizbai templom elé állítják fel. A nyár folyamán még három nagyméretű székely kapu készül itt, a helyi önkormányzat készítteti a falu bejárataihoz.
Múlt hét elején több mint száz székelyföldi múzeumi szakember találkozóját tartották a Haszmann Pál Múzeumban, jelenleg Ferentz János hangszerkészítő és olaszországi társa, Marco Colombo a múzeum régi népi hangszereit tisztítja, restaurálja, majd ezek mellé illesztik saját készítésű hangszereiket, hogy a nyár folyamán kiállítás keretében mutassák be a különféle citerákat, cimbalmokat, dudákat, regössípokat és egyebeket. ,,A nyolcvanas években tanulni jártam ide, most munkámmal nem csak lerovom az adósságot, de igyekszem visszahozni annak a kornak az alkotó lelkesedését is, amivel sok százan innen indultunk későbbi utunkra" — indokolta Ferentz Jancsi, miért jó érzés számára a csernátoni múzeumkertben dolgozni.