A csernátoni múzeumkertben

2008. június 19., csütörtök, Élő múlt

Csíkkarcfalvi elemi iskolások lepték el az alsócsernátoni Haszmann Pál Múzeum udvarát, de senki nem csodálkozik ezen, hisz ilyentájt, nyár elején már javában folyik a múzeumjárás. Mielőtt a gyermekek bebarangolták a tájmúzeum minden zegzugát, ifjabb Haszmann Pál rövid helytörténeti ismertetőt tartott, majd a mezőgazdasági gépek felé kísérte a vendégeket, onnan a tájházak és a múzeum látogatására indultak. Vajon ősz végéig hányszor teszi ezt meg a Haszmann család az ide érkezőkkel együtt, illetve értük?

A vakáció első napjától kezdődött a táborozás, és szeptemberig folyamatosan érkeznek a csoportok. Elsőként magyarországi, felvidéki és kárpátaljai fiatalok érkeznek közös alkotótáborba, majd a kézdivásárhelyi koordináló központ, később a Kovászna Megyei Tanács egy csoportja szervez hasonló tevékenységet a tájmúzeum udvarán, júliusra pedig pécsi egyetemisták, a budapesti Szent Margit Gimnázium diákjai és kisújszállási tanulócsoportok jelentkeztek be. Egynémely tábor közös a csernátoni gyermekekkel, erre évek óta odafigyelnek a szervezők, így a helybeliek sem maradnak ki a nyári kézműves-foglalkozásokból.

De nem csak táborozás lesz a nyáron a népfőiskola területén, hiszen itt folyamatos a munka, háziak, helybeliek és közelről, valamint távolról érkezők szépítik, javítják az egyre bővülő épületegyüttest, illetve elvégzik az évszázados múzeumi tárgyak restaurálását, állagmegőrző munkálatait.

Májusban kijavították a földszinten időszakos kiállításoknak helyet adó, a felső szinten szálláshelynek berendezett épület tetőzetét, következik a gépszín födémének újracserepezése, és amihez nagyon sok pénz kellene, az utóbbi időben begyűjtött és jelenleg a szabadban elhelyezett mezőgazdasági gépek fölé tetőt kellene építeni. A gépgyűjtemény hamarosan közel százharminc éves gőzgéppel bővül, melyet a krizbai evangélikus egyház adományoz a múzeumnak egy székely kapu ellenében, amelyet a Haszmann-portán faragnak, és a krizbai templom elé állítják fel. A nyár folyamán még három nagyméretű székely kapu készül itt, a helyi önkormányzat készítteti a falu bejárataihoz.

Múlt hét elején több mint száz székelyföldi múzeumi szakember találkozóját tartották a Haszmann Pál Múzeumban, jelenleg Ferentz János hangszerkészítő és olaszországi társa, Marco Colombo a múzeum régi népi hangszereit tisztítja, restaurálja, majd ezek mellé illesztik saját készítésű hangszereiket, hogy a nyár folyamán kiállítás keretében mutassák be a különféle citerákat, cimbalmokat, dudákat, regössípokat és egyebeket. ,,A nyolcvanas években tanulni jártam ide, most munkámmal nem csak lerovom az adósságot, de igyekszem visszahozni annak a kornak az alkotó lelkesedését is, amivel sok százan innen indultunk későbbi utunkra" — indokolta Ferentz Jancsi, miért jó érzés számára a csernátoni múzeumkertben dolgozni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2008-06-19: Élő múlt - Sylvester Lajos:

Öreg iskola az Erzsébet-kert szomszédságában

Az öreg iskola
A barátosi iskola öreg épületéhez tulajdonképpen az Erzsé­bet-kert igazított. Ennek öreg akácosa egyéb fái mellett ugyanis a község határán kívül is figyelmet érdemel, s ha nem tudnám, akkor is sejthetném, hogy valamelyik régi iskolamester keze nyomát, lelkét kell e mögött keresnem. És ha a sepsiszentgyörgyi Bagoly Vilmos nem mesélt volna Bagoly Béla barátosi nagyapjáról, akinek a Vasút utca 51. szám alatti portáját, a gyümölcsfák takarásában a falu egyik legszebb és legpatinásabb házát megcsodáltam, akkor Kelemen József tanár úr zsinórírásos Barátos-falurajzából ismerhetném, hogy a pávai születésű Bagoly Béla jó három évtizeden át, 1926-ban történt nyugalomba vonulásáig következetes szigorúságot megtestesítő pedagógusként szolgálta az oktatás-nevelés szent ügyét.
2008-06-19: Közélet - Fekete Réka:

Iskolaépületeket vásárol az állam (Négy háromszéki településen)

A korábbi kormányhatározathoz képest, melyben három háromszéki óvoda-, illetve iskolaépület szerepelt az állami költségvetésből megvásárolható, egykori tulajdonosaiknak visszaszolgáltatott ingatlanok között, a napokban jóváhagyott rendelkezés szerint a kőröspataki, nagyajtai és kisbaconi mellett a baróti önkormányzat is pénzt kap iskolavásárra.