Fordulat következik a kivándorlásban?

2017. július 26., szerda, Világfigyelő

Az 1989-es rendszerváltás után a Kelet- és Közép-Európából Nyugat-Európába irányuló migráció már elérte a csúcsot, s ezért várható, hogy a közeljövőben megkezdődhet a Nyugaton dolgozó keletiek visszatérése hazájukba – állapítja meg legfrissebb tanulmányában a Colliers International tanácsadó társaság.

„Ez kiemelten a visegrádi négyek országaira lesz érvényes” – jelentette ki Mark Robinson, a cég prágai képviselője a Hospodárské Noviny gazdasági és politikai napilap tegnapi számában. A Hospodárské Noviny rámutat, hogy az Európai Unió hat új keleti tagállamából tavaly a hivatalos adatok szerint legalább hétmillióan dolgoztak Nyugaton; a legnagyobb mértékben a románok, a bolgárok és a lengyelek, míg legkevésbé a csehek. A csehek kivándorlása – amely amúgy is a legalacsonyabb a régióban – már megállt: 2015-ben és 2016-ban egyaránt a cseh népesség 1,7 százaléka élt és dolgozott a nyugati államokban. A többi keleti országban a kivándorlás még növekvő tendenciát mutat: a Nyugaton élő magyar állampolgárok aránya 4 százalékról 4,4 százalékra, a szlovákoké 4,1 százalékról 4,3 százalékra, a lengyeleké 6,1 százalékról 6,6 százalékra, a bolgároké 7,8 százalékról 9,8 százalékra, a románoké pedig 12,8 százalékról 14,1 százalékra emelkedett az előző két évben.
A Colliers International szerint a kivándorlási tendencia a közeljövőben megfordulhat, aminek több oka van: a legfontosabb, hogy a keleti országokban felgyorsult a bérek növekedése, alacsonyabbak az adók és a lakhatási költségek, aminek következtében nő a lakosság elkölthető nettó jövedelme. Csehországban az uniós országok közül a legalacsonyabb a munkanélküliség, és csökken a többi visegrádi országban is. A közép-európai országok gazdaságai egyre jelentősebb szakemberhiánnyal küzdenek, így a munkavállalók visszatérése pozitív hatással lenne a gazdaságra. A magasabb fizetésekkel megnőnének az adóbevételek, emelkedne a fogyasztás, és nagyobb lenne a kereslet az új ingatlanok iránt is. „Nyugat-Európa nagyvárosainak vendéglőiben gyakran dolgoznak szakképzetlen munkaerőként főiskolai és egyetemi képzettséggel rendelkező kelet-európaiak, mert jobban keresnek, mint hazájukban” – jegyezte meg Mark Robinson. Úgy véli: ezek az emberek szívesen vissza­térnének hazájukba, ha ott képesítésüknek megfelelő és jól fizetett munkát kapnának.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 75
szavazógép
2017-07-26: Világfigyelő - :

Meghátrált az államfő, kivár a kormány (Lengyelország)

Miután Brüsszel többször is megfenyegette Lengyelországot az igazságszolgáltatási rendszer átalakításával kapcsolatos tervek miatt, az országban pedig tüntetések zajlottak, Andrzej Duda lengyel államelnök meglepetésszerűen hátat fordított saját alakulatának, a kormányzó Jog és Igazságosság pártjának, és bejelentette: vétót emel az igazságügyi átalakítással kapcsolatos három törvény közül két – az országos igazságszolgáltatási tanácsot és a legfelsőbb bíróságot érintő – jogszabály ellen.
2017-07-26: Világfigyelő - :

Aggódik az EU a török bebörtönzések miatt

Súlyos aggodalomra ad okot, hogy tömegesen börtönöznek be újságírókat, akadémikusokat, írókat, ügyvédeket és jogvédőket Törökországban – hangsúlyozta Johannes Hahn uniós bővítési biztos tegnap Brüsszelben a török kormány képviselőivel folytatott tárgyalásai után.