Olaszország stratégiai együttműködést ajánlott Magyarországnak ― nyilatkozta Göncz Kinga magyar külügyminiszter, miután Rómában találkozott olasz kollégájával, Franco Frattinivel. A két politikus tárgyalásán a kétoldalú kapcsolatok mellett elsősorban európai uniós ügyekről, a lisszaboni szerződés jövőjéről, a Nyugat-Balkánról volt szó. Göncz Kinga előzőleg a Vatikánban tárgyalt, találkozott Dominique Mamberti címzetes érsekkel, az államközi kapcsolatok vatikáni titkárával, udvariassági látogatást tett Tarcisio Bertone bíboros államtitkárnál, továbbá Fra Matthew Festingnél, a Szuverén Máltai Lovagrend új Nagymesterénél. Pierre Mazery, a lovagrend nagykancellárja díszebédet adott a magyar külügyminiszter tiszteletére.
Kizárhatják az Európai Unióból
Írországot és Csehországot kidobhatják az EU-ból a lisszaboni reformszerződés ratifikálásának elmaradása esetén ― áll a Financial Times tegnapi elemzésében. A londoni gazdasági napilap kommentárrovatában megjelent szerkesztőségi írás szerint, ha Írország nem tart újabb népszavazást a szerződésről, könnyen előfordulhat, hogy megkísérlik eltávolítani az unióból. Mindazonáltal a második népszavazás esetén sem lehet bizonyosra venni az igenek győzelmét, akkor sem, ha az ír kormánynak sikerül további módosításokat kieszközölnie. Így egy újabb referendum megtartása ugyanolyan kockázatos lenne, mint meg nem tartása ― vélekedett a Financial Times szemleírója. A lap szerint az uniós jogszabályok alapján van lehetőség valamely tagország távozásának elérésére, ha ehhez megvan a politikai akarat is. A tekintélyes londoni napilap szemleírója szerint a legutóbbi rendkívüli eseménysorozat legmegdöbbentőbb eleme az, hogy az általános ír felfogás szerint nem lenne olyan nagy ügy a szakítás az EU-val.
Bukhat a kormány
Az Izraeli Munkapárt úgy döntött, támogatja a parlament feloszlatását ― közölték a párt tisztségviselői. A döntés a korrupciós botrányokba keveredett Ehud Olmert kormányának bukását jelentheti. Az Ehud Barak vezette Izraeli Munkapárt, a kisebbik koalíciós partner tizenkilenc fős parlamenti frakciója egyhangúlag úgy döntött, hogy támogatni fogja az ellenzék által benyújtott és szerdán szavazásra bocsátandó indítványt az előrehozott választásokról.
Büntetik Iránt
Az Európai Unió újabb szankciós intézkedést rendelt el Irán ellen, mert Teherán nem hajlandó felfüggeszteni az urándúsítást: befagyasztják Irán legnagyobb bankjának, a Mellinek a kinnlevőségeit. Emellett ― az Egyesült Államokkal összehangoltan ― az EU-országokba történő beutazási tilalommal, illetve az EU-országokban való működési tilalommal sújtják azokat a személyeket, illetve vállalatokat, akik/amelyek nyugati megítélés szerint kapcsolódnak az iráni nukleáris, illetve rakétaprogramokhoz. A szankciós döntés az unió mezőgazdasági minisztereinek luxembourgi tanácskozásán született. Ilyen esetekben nem feltétlenül a szakminisztereknek kell meghozniuk a hivatalos döntést. Az EU annak nyomán határozott az újabb szankciós lépésről, hogy Irán szombaton leszögezte: nem tárgyal a nagyhatalmakkal olyan alapon, amelynek kiindulási pontja urándúsítási programjának felfüggesztése.