A visegrádi országok stratégiai jelentőséget tulajdonítanak az Európai Unió keleti irányú szövetségépítésének – közölte a külgazdasági és külügyminiszter tegnap, miután a V4-ek vezetői a Keleti Partnerség országaiból érkezett politikusokkal találkoztak az Európai Bizottság és Észtország képviselőinek részvételével Budapesten.
Szijjártó Péter a találkozót követő közös sajtótájékoztatón a lehető legambiciózusabb és legbátrabb szövetségépítést célzó határozat elfogadását szorgalmazta az unió és a Keleti Partnerség országainak novemberi brüsszeli csúcstalálkozóján. Hozzátette: amellett is kiállnak majd a V4-ek, hogy a közösség következő hétéves költségvetésében ne csökkenjen az ezt célzó forrás. A partnerországok segíthetnek gátat szabni a migrációs folyamatoknak, és a távol-keleti piacok elérése sem lenne elég hatékony nélkülük – mondta a miniszter, hozzátéve: egy Európa-barát szövetségesi rendszer felépítésével olyan országokkal fűzzük szorosabbra a kapcsolatunkat, amelyek meggátolják a terrorizmus alapját jelentő szélsőséges ideológiák terjedését.
A miniszter az eddigi eredmények közé sorolta az Ukrajnával és Grúziával elért vízummentességet, de azt is, hogy ma életbe lép az Ukrajnával kötött társulási és szabadkereskedelmi megállapodás. Szólt az energiabiztonsági szempontokról is, rámutatva: a déli gázfolyosó és Közép-Európa összekapcsolása elképzelhetetlen a keleti partnerek nélkül.
A megbeszélésen részt vett Witold Waszczykowsky lengyel, Pavlo Klimkin ukrán, Elmar Mammadyarov azeri, Miheil Dzsanelidze grúz, Uladzimir Makei fehérorosz külügyminiszter, Lukás Parízek szlovák, Petr Gajdusek cseh külügyi államtitkár, Daniela Morari moldáv külügyminiszter-helyettes, Gagik Ghalachyan, az örmény külügyminisztérium európai ügyekért felelős főosztályvezetője.