Băsescu csalással nyert

2017. szeptember 7., csütörtök, Belföld

A 2009-es elnökválasztás kimenetelét eldöntő választási csalás előkészítésével vádolja Traian Băsescu volt államfőt és az országot akkor irányító Emil Boc vezette kormányt az a parlamenti különbizottság, amelyet a nyolc évvel ezelőtti elnökválasztás tisztaságának megvizsgálására alakítottak.
 

 

A bizottság tegnap nyilvánosságra hozott jelentésének elfogadásán a Nemzeti Liberális Párt nem vett részt, arra hivatkozva, hogy nem hajlandó szavazatával legitimálni a szociálliberális kormánytöbbség előre elkészített, az ellenzék észrevételeit figyelmen kívül hagyó dokumentumát.
A különbizottság jelentése szerint az elnöki hivatal és a Boc-kormány átfogó, összehangolt akciótervvel készítette elő a választási csalást, így bűnszövetkezet létrehozásával, csalással, hatalmi visszaéléssel vádolható. A testület állítását egyebek mellett azzal támasztja alá, hogy a voksolás előtt néhány hónappal Traian Băsescu államfő felmentette tisztségéből Dan Nicát, a nagykoalíciós kormány szociáldemokrata belügyminiszterét, utódjának, a demokrata párti Vasile Blagának pedig első dolga volt lecserélni húsz megyei prefektust, akiknek jelentős szerepük volt a választás megszervezésében.
A jelentés készítői elismerik: azt nem sikerült feltárniuk, hogy a Román Hírszerző Szolgálat és a korrupcióellenes ügyészség milyen szerepet játszott az állítólagos választási csalásban, ezt pedig annak tulajdonítják, hogy a vádhatóság és a titkosszolgálat vezetői nem voltak hajlandók megjelenni a különbizottság előtt, vagy nem voltak hajlandók érdemi információkat szolgáltatni a parlamenti bizottságnak.
Magát Băsescut nem idézték a bizottság elé. A volt államfő korábban kilátásba helyezte: bepereli a bizottság tagjait, ha jelentésükben azt állítanák róla, hogy csalással szerezte meg második elnöki mandátumát.
A 2009-es elnökválasztáson a hivatalban lévő Traian Băsescu államfő úgy szerezte meg második ötéves mandátumát, hogy alig több mint fél százalékponttal, 70 ezer szavazattal múlta felül ellenfelét, Mircea Geoană szociáldemokrata pártelnököt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-09-07: Belföld - :

Nem történt diszkrimináció (Kaufland-botrány)

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács megállapította, nem történt hátrányos megkülönböztetés a székelyudvarhelyi áruház ügyében, amelyben egy román férfi azt állította, azért nem akarták kiszolgálni, mert nem beszélt magyarul.
 
2017-09-07: Világfigyelő - :

Sztálini időket idéző oktatási törvény Ukrajnában

Három év átmeneti idő után megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelven történő tanulás lehetőségétől az ukrán parlament által kedden elfogadott oktatási törvény – a kárpátaljai magyar szervezetek nyilatkozatban tiltakoztak a jogszabály ellen.