Három nyertes pályázatról számolt be Klárik Attila, LAM Alapítvány- és Orbán Miklós, az AgroSic Közösségek Közti Társulás igazgatója.
Orbán Miklós elmondta, korábban a közösségek közötti társulásoknak nem volt lehetősége pályázni, de tavaly olyan kiírás született, ami ezt lehetővé tette. A 16.4-es tengely a mezőgazdasági és élelmiszeripari egységek közötti együttműködést szorgalmazza. Elsőként pályáztak az országban. Az összesen négy pályázatból kettő háromszéki, egyik az AgroSic-é, másik a LAM-é.
Az AgroSic koordinálásával hat partnerrel – Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, egy farmer, egy mézeskalács-készítő, egy kürtőskalácssütő, egy kenyérsütő és egy panzió – ún. rövid termelési és értékesítési lánc létrehozására pályáztak, és nyertek erre 100 ezer eurót. A pályázat futamideje egy év, az összeg 80 százalékát népszerűsítésre kell fordítani. Tizenhat rendezvényt szerveznek, különböző helyszíneken megjelenítik a termékeket, és mindenféle médiafelületen reklámozzák azokat, mondta az igazgató, aki a pályázatot nagyon hasznosnak tarja, mert a helyi termelőket támogatják és egyben népszerűsítik is. A program lejártával újabb pályázatot nyújtanak be, ezúttal a tejtermelő és -feldolgozó társulásokat összefogó ernyőszervezetként. Mivel a kiíró megszabta, hogy legfennebb 50 kilométeres körzetből lehet pályázni, Háromszéken a Kézdi Lacto Coop szövetkezet köré szeretnének szervezni egy társulást, és külön pályáznak Hargita megyéből.
Klárik Attila arról tájékoztatott, a LAM Alapítvány ugyanabban a kiírásban 85 ezer eurót nyert a gazdától a panziókig tartó közvetlen tejtermelő-fogyasztó hálózat létrehozására. Egy másik, nagyszabású pályázaton egy partnerrel közösen 2 millió eurót nyertek. Ennek részeként a Központi Fejlesztési Régióban – Kovászna, Hargita, Maros, Brassó, Szeben, Fehér megye – tizenhat vállalkozást hoznak létre, azokat egyenként 40 ezer euróval tudják támogatni.