Visszaszorítanák a viszonteladókat

2017. október 3., kedd, Gazdakör

Módosítaná az RMDSZ a piacok működését szabályozó törvényt az őstermelők támogatása, a viszonteladók visszaszorítása érdekében – jelentette be Sebestyén Csaba parlamenti képviselő a Krónika napilap szerint. A székelyudvarhelyi honatya – aki tagja az alsóház mezőgazdasági bizottságának – közleményében rámutatott, ahhoz, hogy ellenőrizhető legyen, hogy valaki őstermelőként van-e jelen a piacon, vagy az általa árult termékeknek csak töredéke származik saját gazdaságából, a hatóságoknak látniuk kell, hogy ki mennyit termel és mennyit ad el a piacokon. A Sebestyén által benyújtott javaslat több olyan előírást vezetne be, amelynek célja össze­vetni az eladott árumennyi­séget a gazdák által megtermelt javak mennyiségével.


A politikus elmondta, az elmúlt parlamenti ciklusban az RMDSZ-es képviselők és szenátorok termelőbarát törvénymódosítást dolgoztak ki és fogadtattak el, amely a termelői igazolványok érvényességét egyről öt évre hosszab­bítja meg. Ez jelentősen csökkenti a mezőgazdasági ügyintézésben a bürokráciát – jegyezte meg. „Továbbra is támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely megkönnyíti a gazdák életét, és fontosnak tartjuk, hogy csak termelőknek állítsanak ki termelői igazolványt, viszonteladóknak ne. A gazdaegyesületek és a termelők érdekvédelmi szervezeteinek megerősítését támogatjuk. Nagyobb szerepet kell nekik biztosítani abban, hogy eldönthessék, ki kapjon termelői igazolványt és ki ne, hisz ők azok, akik szakmai szempontból a legjobb döntést képesek meghozni” – hangsúlyozta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke. Magyarázatképpen elmondta: jelenleg az önkormányzat eldöntheti, hogy a gazdát a helyi termelői egyesülethez küldi a szükséges szakvélemény beszerzése érdekében vagy a megyeközpontba, a minisztériumnak alárendelt intézményhez. „Azt javasoltuk, hogy csak akkor kelljen a megyeközpontba beutazni, ha nincs az adott településen bejegyzett gazdaegyesület. Így a gazdaegyesületeket sem lehet megkerülni, illetve ez a megoldás a termelők részéről is kevesebb utánajárást feltételez” – részletezte Sebestyén Csaba. A parlamenti képviselő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet: az általa kidolgozott és iktatott javaslat azt szorgalmazza, hogy a helyi önkormányzatoknak nagyobb hatásköre legyen a piacok ellenőrzésében, mert ez jelent biztosítékot, hogy valóban betartják a törvény és az önkormányzat határozatainak rendelkezését. Az RMDSZ-közlemény emlékeztet: egy nemrég elfogadott módosítás értelmében a termelői igazolványok érvényességét meghosszabbították egy évről öt évre. Ez alapján a gazdáknak nem kell minden évben érvényességet szerezniük igazolványaiknak, de minden évben be kell vezetniük a termelői adataikat. Az RMDSZ által javasolt módosítás 2018. január 1-jétől lép hatályba.
Forrás: Krónika

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 730
szavazógép
2017-10-03: Gazdakör - Bokor Gábor:

Jóváhagyták a támogatások összegét

A kormány múlt heti ülésén jóváhagyták a 2017-es mezőgazdasági évre vonatkozó támogatások összegét, amelyeket növénytermesztési, országos állattenyésztési átmeneti támogatásként és a juh- és kecskeágazat termeléshez kötött szubvenciójaként fizetnek ki. A teljes összeg 1,8 milliárd euróra rúg.
2017-10-03: Gazdakör - Incze Péter:

Tizenhét éves az ügynökség (Vidékfejlesztés)

Múlt kedden ünnepélyes keretek között végeztek számvetést a vidékfejlesztési ügynökségnél az elmúlt 17 év megvalósításairól. Az intézmény 17 éves fennállása alatt többször is nevet változtatott: az uniós előcsatlakozási alapokat kifizető SAPARD-ügynökségként indult, ma a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség. A találkozón jelen volt a mezőgazdasági miniszter, az ügynökség központi, régiós és megyei vezetősége, valamint számos szakmai szervezet képviselője. Cătălina Savin, a megyei vidékfejlesztési hivatal igazgatónője beszámolt néhány ott elhangzott adatról.