Múlt kedden ünnepélyes keretek között végeztek számvetést a vidékfejlesztési ügynökségnél az elmúlt 17 év megvalósításairól. Az intézmény 17 éves fennállása alatt többször is nevet változtatott: az uniós előcsatlakozási alapokat kifizető SAPARD-ügynökségként indult, ma a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség. A találkozón jelen volt a mezőgazdasági miniszter, az ügynökség központi, régiós és megyei vezetősége, valamint számos szakmai szervezet képviselője. Cătălina Savin, a megyei vidékfejlesztési hivatal igazgatónője beszámolt néhány ott elhangzott adatról.
17 év alatt az ügynökségen keresztül a román mezőgazdaság és a vidék fejlesztésére több mint 10 milliárd eurót fizettek ki több mint 120 ezer sikeres pályázati szerződés alapján. A vidékfejlesztési pályázatok segítségével összesen 8700 kilométer vidéki utat építettek, illetve korszerűsítettek. A vidéki infrastruktúra fejlesztését (ivóvíz- és szennyvízhálózat létrehozása, művelődési házak építése és felújítása, mezei és erdei utak felújítása stb.) célzó pályázatok előnyeiből 6,2 millió lakos részesül.
A mezőgazdaság fejlesztését közvetlenül szolgáló intézkedéseknél közel 68 ezer pályázóval kötöttek szerződést az elmúlt 17 év alatt, ebből a 40 év alatti fiatalok száma közel 13 ezer. Az öntözőberendezések korszerűsítését célzó pályázatokkal eddig közel 94 ezer hektár termőföld vízellátását oldották meg, és 146 új, mezőgazdasági terméket feldolgozó üzemet létesítettek a vidékfejlesztési alapok segítségével.
Petre Daea miniszter szerint ebben az évben a becslések szerint 1,4 milliárd euró értékű kifizetési igénylést juttatnak el az unióhoz, amelyeket az unió vidékfejlesztési alapjából térítenek meg. Nem jön be idén a teljes igényelt összeg, a miniszter 222 millió euró visszatérítésével számol, a többit a jövő év elejére várják.
Cătălina Savin igazgatónőt az újdonságokról is kérdeztük. Elmondása szerint az ügynökségnél egy újabb adatbázis létrehozásán dolgoznak, amely azokat segítené, akik gabonatároló silók, istállók és üvegházak vásárlására, illetve megépítésére pályáznának. Akárcsak a mezőgazdaságigép-vásárlásnál (4.1-es intézkedés), a pályázó az adatbázist használva elkerülheti a versenytárgyalások, licitálások kötelező, sokszor a vesztesek óvása miatt elhúzódó lépéseit. A másik, az igazgatónő által említett hír, hogy az ügynökség egy hónappal, október 31-ig meghosszabbította a 4.2-es és 4.2a intézkedés (Támogatás a mezőgazdasági termékek, illetve a gyümölcsök feldolgozására) pályázhatóságát. A mezőgazdasági termékek feldolgozásánál ebben az évben 100 millió euróra lehet pályázni, eddig 54 pályázatot töltöttek fel az ügynökség számítógépes rendszerébe közel 50 millió euró értékben, vagyis a kiírt összeg fele sem fogyott még el. A pályázat útján teljesen új feldolgozók létesítése vagy a már meglevők korszerűsítése valósítható meg, a maximális érték 2,5 millió euró lehet. A támogatás intenzitása viszont itt nem haladhatja meg az 50 százalékot, ami azt jelenti, hogy 50 százalékos önrész szükséges. A pályázati eligazító füzet bővebben tanulmányozható az ügynökség honlapján. (www.afir.info)