Az iskolák igazgatói, a pedagógusok, az osztályfőnökök, a települések lelkészei és a közösségi vezetők is felelősek a szülők mellett azért, hogy a tehetséges gyermekek ne kallódjanak el, és amennyiben haladásukhoz anyagi támogatásra van szükségük, megkapják a segítséget – hangsúlyozza Bereczki Kinga, a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács elnöke annak okán, hogy a megadott határidőig jóval a rendelkezésre álló keretösszeg alatt igényeltek támogatást a székelyföldi diákok a tehetséggondozó szervezet által meghirdetett két ösztöndíjpályázaton. Az egyik programot lezárták, az Ady Endre-ösztöndíjra még jövő hétfőig fogadnak el igényléseket.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén 175, egyenként százezer forintnak megfelelő lejalapú ösztöndíjat biztosított a romániai magyar nyelvű közoktatásban részt vevő, kiemelkedően tehetséges, 6–12. osztályos, szociálisan hátrányos helyzetű tanulók számára annak érdekében, hogy a támogatás révén zavartalanabbul tudják folytatni tanulmányaikat. Ebből hetvenöt ösztöndíjra a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács (SZTT) írta ki a pályázatot, a többit az Erdélyi Tehetségsegítő Tanács kezeli. A székelyföldi tanács körzetébe Kovászna és Brassó megye, valamint Bukarest és Moldva tartozik, és annak érdekében, hogy minél több diák részesüljön támogatásban, az SZTT évről évre lobbizik azért, hogy a keretösszeg megemelkedjék, és ez idén sikerült is – közölte Bereczki Kinga.
Az SZTT vezetője óriási felelőtlenségnek tartja, hogy bár minden lehetséges felületen népszerűsítették az Ady Endre-ösztöndíjat és a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) háromszéki diákokat támogató tehetségprogramját, amit szintén a székelyföldi tanács bonyolít le, az előbbire ötven pályázat érkezett a hetvenötös keretre, a negyven, egyenként ezer lej értékű helyi ösztöndíjra pedig tizenkét háromszéki tanuló pályázott. Bereczki Kinga szerint itt mindazok felelősségéről van szó, akik közvetlenül tehetnének azért, hogy az információ eljusson minél több szülőhöz és pedagógushoz, és akiknek segíteniük kellene a pályázat megírásában, hogy egyetlen tehetséges gyermek se vesszen el. Az SZTT elnöke pozitívumként hozta fel egy kommandói szülő példáját, akinek köszönhetően tavaly öten pályáztak a településről, és három diák meg is kapta a támogatást. „Félre kell tenni a kényelmet, mert a mi érdekünk, hogy odafigyeljünk” – mondotta Bereczki Kinga.
A tehetségsegítő tanács elnöke lapunk kérdésére elmondta, igaz, hogy mindkét pályázattal elsősorban azokat a tehetséges diákokat kívánják támogatni, akik anyagiak hiánya miatt akadályoztatva vannak a haladásban, de az elbírálásnál elsődleges a tehetség, a jövedelmi szempontnál pedig nincs felső határ, az ő meglátásukban egy közepes keresetű családnak is gondot okozhat, hogy megteremtse a megfelelő körülményeket gyermeke tehetségének kibontakozásához. A tanulmányi átlag sokszor megtévesztő, főként a székelyföldi gyermekek esetében, mert itt az alacsony románnyelv-tudás sokat ront a médián, ezért nem is veszik szigorúan ezt a követelményt – szögezte le a testület vezetője.
Az Ady Endre-ösztöndíjra még hétfőig lehet pályázni, az alacsony érdeklődés miatt a HKA negyvenezer lejes tehetségalapját felére csökkentik, de húszezer lejt mindenképpen felhasználnak, ha szükség lesz rá, innen egészítik ki a meghosszabbított határidős Ady-pályázat esetleges túljelentkezőinek támogatását.