Reformáció emlékérmét adtak ki

2017. október 31., kedd, Világfigyelő

Szilárdan őrizni kell a felismert igazságot, és nyitottnak kell lenni az újra, ezt üzeni a reformáció – mondta az emberi erőforrások minisztere tegnap Budapesten a Magyar Nemzeti Bankban (MNB), ahol a jegybank alelnökével bemutatta a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából kibocsátott emlékérméket.

Az MNB az emlékév alkalmából a tegnapi hivatalos kibocsátási ünnepségen 10 ezer forint névértékű ezüst, valamint 2000 forint névértékű színesfém érméket adott ki az évforduló előtti napon. Az 5–5 ezer példányban kiadott emlékérmék tervezője Csíkszentmihályi Róbert Kossuth-díjas szobrászművész. Az emlékérmék előlapján egy középkori templom bejárati homlokzata látható, fókuszában nyitott templomkapuval, utalva arra, hogy a reformáció a vallásgyakorlást megkönnyítette, hiszen a korábbi latin nyelvű misék helyett nemzeti nyelven kezdték el hirdetni Isten igéjét. Az ablakban megjelenő galambábrázolás és a templomkapuban egy pontból kiinduló öt sugárvonal a Szentlélek szétáradását hivatott megjeleníteni.
Balog Zoltán a Reformáció Emlékbizottság ügyvezető elnökeként az érmék szimbolikájára, illetve a reformáció értékeire utalva azt mondta: a megnyílt kapuval a hit szabadságát, a könyvvel az anyanyelvű Biblia olvasását és a nemzeti anyanyelvű istentisztelet jelentőségét mutatják be. Ha valaki jobbra tanít meg az Isten igéjéből, akkor annak engedünk, ez az alázat is ott volt a reformációban – fogalmazott a miniszter, aki egyben református lelkész is. Arról is beszélt: nyitottnak kell lenni azok előtt az emberek előtt is, akik talán még soha nem lépték át a templomok küszöbét. Szerinte az egyházaknak nagy kérdésük ma az, hogy lesz-e elég vonzerejük a 21. században. Balog Zoltán egy közmondást idézve a pénzérmét az időhöz hasonlította, ami ugyanúgy fordítható jóra és rosszra is, de csak egyszer. Szerinte az érmék arra is emlékeztetnek és figyelmeztetnek, hogy az eltelt fél évezredben hogyan gazdálkodtunk a reformáció lehetőségével.
Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke azt mondta, a reformáció jelentőségére, örökségére kívánják felhívni a figyelmet, és azt az üzenetet akarják közvetíteni, hogy ugyan már 500 éve indult el és tart a reformáció, de még most is aktuális, sőt, egyre aktuálisabb. Szükség van a megújulásra, az egyének, az országok és Európa megújulására – fűzte hozzá. A reformáció elévülhetetlen érdemének mondta, hogy a szentíráshoz való visszatéréssel új dimenziók nyíltak meg az emberek előtt. Az emberek felé fordulást mutatja az emlékérme szimbolikája, a nyitott templomkapu is, utalva arra, hogy a reformáció közelebb akart kerülni az emberekhez, a nemzeti nyelv használatának bevezetésével is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2017-10-31: Belföld - :

Hírsaláta

CSENDES EMLÉKEZÉS. Néma felvonulással és a tragédia helyszínén rögtönzött rövid zenei műsorral emlékeztek meg barátok, hozzátartozók és túlélők pénteken Bukarestben a Colectiv Klubban történt, 65 ember halálát okozó tűzvész második évfordulóján.
2017-10-31: Világfigyelő - :

Minden párt támogatja (Minority SafePack)

A Minority SafePack európai polgári kezdeményezés támogatásáról beszéltek a képviselők az Országgyűlés tegnapi ülésén.