Minority SafePackMinden párt támogatja

2017. október 31., kedd, Világfigyelő

A Minority SafePack európai polgári kezdeményezés támogatásáról beszéltek a képviselők az Országgyűlés tegnapi ülésén.

Az előterjesztő Fuzik János szlovák nemzetiségi szószóló felidézte, hogy a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN), a legnagyobb európai nemzetiségi ernyőszervezet kezdeményezése. Legfőbb célja a kisebbségek védelme, valamint Európa nyelvi és kulturális sokszínűségének megőrzése. Bármilyen hihetetlen is, az Európai Unió (EU) még semmilyen, nemzetiségeket védő jogszabályt nem alkotott. Felidézte: márciusban az Európai Bizottság megállapodott a kezdeményezőkkel, hogy részben bejegyzik a javaslatcsomagot. Az érvényességhez legalább hét országból kell összegyűjteni nagyjából egymillió aláírást. A magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében arra kérte a Házat, fogadja el a kezdeményezés támogatásáról szóló határozati javaslatot.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt mondta, a kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy uniós szintre emelkedjen az őshonos nemzeti kisebbségek védelme. Szavai szerint minden párt egyetért abban, hogy óriási lehetőség előtt állnak. Az aláírások összegyűjtésének határideje a jövő év április 3. – idézte fel, megjegyezve: félidőnél tartanak. Ha összefognak a pártok, a nemzetiségek és a szomszédos országokban élő magyarok, sikeres lehet a gyűjtés – vélekedett.
Pánczél Károly (Fidesz) azt mondta, reménykedik abban, hogy ez az ügy is nemzeti minimummá válik. A kezdeményezéssel a nemzeti összetartozás bizottsága is foglalkozott, állásfoglalásban üdvözölte és létfontosságúnak nevezte azt – hangsúlyozta. Itt az ideje, hogy az EU védelembe vegye több tízmillió kisebbségi sorban élő polgárát, legyen joguk a szabad anyanyelvhasználathoz, kultúrájuk megőrzéséhez.
Hoffmann Rózsa (KDNP) kijelentette: köszönettel tartoznak a kezdeményezésért, mert a történelem viharai során a nemzetiségek feje felett döntöttek a sorsukról. Az anyanyelv használatának joga a személyes pszichés, érzelmi fejlődés alapvető feltétele.
Szávay István (Jobbik) azt mondta, közösen kell dolgozni a közép-európai nemzetiségek megmaradásának elősegítéséért. A javaslat segítheti az EU minden hetedik polgárát, akik közül sokan külhoni nemzettestvéreink – fogalmazott Szávay István.
Burány Sándor (MSZP) azt mondta, a kisebbségek jogait minden országban tiszteletben kell tartani, különben baj lesz.
Ikotity István (LMP) nyomatékosította: hatékonyabban kell fellépni a magyar kisebbségek védelmében, ez nem lehet vita tárgya – szögezte le.
Fuzik János örömét fejezte ki, hogy sikerült egyetértést teremteni az Országgyűlésben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2017-10-31: Világfigyelő - :

Reformáció emlékérmét adtak ki

Szilárdan őrizni kell a felismert igazságot, és nyitottnak kell lenni az újra, ezt üzeni a reformáció – mondta az emberi erőforrások minisztere tegnap Budapesten a Magyar Nemzeti Bankban (MNB), ahol a jegybank alelnökével bemutatta a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából kibocsátott emlékérméket.
2017-10-31: Világfigyelő - :

Büntetőeljárást kezdeményeztek (Katalán válság)

Lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt büntetőeljárás megindítását kezdeményezi a spanyol állami főügyész a volt katalán kormány, valamint a katalán parlament elnökségének tagjai ellen.