A Minority SafePack európai polgári kezdeményezés támogatásáról beszéltek a képviselők az Országgyűlés tegnapi ülésén.
Az előterjesztő Fuzik János szlovák nemzetiségi szószóló felidézte, hogy a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN), a legnagyobb európai nemzetiségi ernyőszervezet kezdeményezése. Legfőbb célja a kisebbségek védelme, valamint Európa nyelvi és kulturális sokszínűségének megőrzése. Bármilyen hihetetlen is, az Európai Unió (EU) még semmilyen, nemzetiségeket védő jogszabályt nem alkotott. Felidézte: márciusban az Európai Bizottság megállapodott a kezdeményezőkkel, hogy részben bejegyzik a javaslatcsomagot. Az érvényességhez legalább hét országból kell összegyűjteni nagyjából egymillió aláírást. A magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében arra kérte a Házat, fogadja el a kezdeményezés támogatásáról szóló határozati javaslatot.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt mondta, a kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy uniós szintre emelkedjen az őshonos nemzeti kisebbségek védelme. Szavai szerint minden párt egyetért abban, hogy óriási lehetőség előtt állnak. Az aláírások összegyűjtésének határideje a jövő év április 3. – idézte fel, megjegyezve: félidőnél tartanak. Ha összefognak a pártok, a nemzetiségek és a szomszédos országokban élő magyarok, sikeres lehet a gyűjtés – vélekedett.
Pánczél Károly (Fidesz) azt mondta, reménykedik abban, hogy ez az ügy is nemzeti minimummá válik. A kezdeményezéssel a nemzeti összetartozás bizottsága is foglalkozott, állásfoglalásban üdvözölte és létfontosságúnak nevezte azt – hangsúlyozta. Itt az ideje, hogy az EU védelembe vegye több tízmillió kisebbségi sorban élő polgárát, legyen joguk a szabad anyanyelvhasználathoz, kultúrájuk megőrzéséhez.
Hoffmann Rózsa (KDNP) kijelentette: köszönettel tartoznak a kezdeményezésért, mert a történelem viharai során a nemzetiségek feje felett döntöttek a sorsukról. Az anyanyelv használatának joga a személyes pszichés, érzelmi fejlődés alapvető feltétele.
Szávay István (Jobbik) azt mondta, közösen kell dolgozni a közép-európai nemzetiségek megmaradásának elősegítéséért. A javaslat segítheti az EU minden hetedik polgárát, akik közül sokan külhoni nemzettestvéreink – fogalmazott Szávay István.
Burány Sándor (MSZP) azt mondta, a kisebbségek jogait minden országban tiszteletben kell tartani, különben baj lesz.
Ikotity István (LMP) nyomatékosította: hatékonyabban kell fellépni a magyar kisebbségek védelmében, ez nem lehet vita tárgya – szögezte le.
Fuzik János örömét fejezte ki, hogy sikerült egyetértést teremteni az Országgyűlésben.