Tisztelgés a paparazzók előtt

2008. július 2., szerda, Magazin

Bár a lesifotósok világszerte közutálatnak örvendenek a hírességek körében, nagyon is valós, milliós igényeket elégítenek ki. Feltehetően ezért is vette a bátorságot a Helmut Newton Alapítvány, hogy tisztelegjen a ,,régi iskola paparazzói" előtt, akik még inkább művészek voltak, mint lesifotósok.

,,Helmutot elbűvölték a paparazzók, mert ő képtelen lett volna arra, amit ők csináltak" — vallotta be June Newton, a 2004-ben elhunyt híres fotós özvegye. A berlini születésű Newton, aki 1938-ban Hitler elől menekült el Németországból, maga is megpróbálkozott ezzel a műfajjal egy szingapúri lapnál, de kudarcot vallott, és attól kezdve elsősorban a művészi kompozíciókat helyezte előtérbe. Egyik legjobb barátja viszont az a Jean Pigozzi lett, akinek életből ellesett fotói a mostani kiállítás középpontjában állnak.

Szeretek fotókat készíteni, de nem érdekel a végeredmény. Az igazi kihívás meglátni a pillanatot, amelyről oly gyakran lemaradunk ― mondta az 56 éves Pigozzi a kiállítás megnyitóján. Az olasz-francia Pigozzi, aki a világ legnagyobb afrikai műgyűjteményének tulajdonosa, és valójában csak kedvtelésből fotózik, szívesen fényképezi magát híres sztárok mellett. Könnyen megteheti, mert meglehetősen hosszú karjai vannak. Így örökítette meg magát Clint Eastwood, Lenny Kravitz, Andy Warhol, Mel Brooks és Carla Bruni oldalán is. Ezáltal sikerül távol tartania magától a riporterek agresszív és tolakodó bélyegét. Még soha nem indítottam bírósági eljárást magam ellen ― biztosította hallgatóságát. Ugyanakkor June-nal együtt azt vallja, hogy egy világ választja el a régi és a mai paparazzókat: ,,A digitális fotózással jött technikai fejlődés megváltoztatta a fotósok cselekvési módját: mára olyan kíméletlen vadászokká váltak, akik az egyre kínosabb fotókra éhes közönség szolgálatában állnak."

Nem ez volt jellemző a kiállításon szintén számos fotóval szereplő Tazio Secchiarolira, Federico Fellini jó barátjára, aki halhatatlanná tette a római Cinecittá stúdiók és az olasz főváros éjszakai életének, mindenekelőtt a Via Venetó csillogását, az 1960-as évektől pedig harminc esztendőn át Sofia Loren ,,házi fotósa" lett. Mellesleg Fellini részben róla, részben az ő sztorijai alapján mintázta meg az Édes élet című klasszikus filmjének lesifotósát, Paparazzót, és lett egy ,,szakma" névadója.

Láthatók Cannes megszállottjának, a francia Daniel Angelinek felvételei is: ő az éjszakai mulatókat, klubokat járta fáradhatatlanul, hogy olyan mítoszok közelébe kerülhessen, mint Arisztotelész Onasszisz, Edith Piaf vagy Jacques Brel. A Newton-alapítvány tárlata ugyancsak méltatja a New York-i mondén élet megörökítőjét, a gátlástalanságáról híres Ron Galellát, akit többek között Marlon Brando és Sean Penn is személyesen ütött le, egy alkalommal pedig Richard Burton testőrei hagytak helyben, mert lefotózta Liz Taylorral együtt egy mexikói villa úszómedencéjénél. Néhány ős is helyet kap a kiállításon, köztük az amerikai Weegee, az 1930-as, 40-es évek éjszakai bűnös New Yorkjának megörökítője, vagy az 1944-ben Auschwitzban elpusztított Erich Salomon, aki bíróságokon, parlamentekben készítette ellopott pillanatfelvételeit. Az új generáció azonban nem kapott helyet. Talán azért, mert, mint Pigozzi mondta, ,,ágyúval vadásznak, míg a régi paparazzók nyíllal lőttek".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1321
szavazógép
2008-07-02: Magazin - x:

Picasso-kiállítás Hódmezővásárhelyen

Pablo Picasso kerámiáiból, linómetszeteiből és a világhírű spanyol művész vallauris-i munkásságát megörökítő fotográfiákból nyílik kiállítás ősszel a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában — jelentette be Nagy Imre, a Tornyai-múzeum igazgatója.
2008-07-02: Magazin - x:

Eltűnhetnek Nepálban a kumarik

Miután Nepálban kikiáltották a köztársaságot, és megszűnt a királyság, eltűnhet egy érdekes vallási hagyomány. Eltűnhetnek a kumarik, Durga istennő (Siva feleségének, Kalinak egyik megjelenési formája) inkarnációi, mivel sorsuk összefonódott a királyéval.