Foldozzák a szociális hálót

2017. november 17., péntek, Máról holnapra
Fekete Réka

Azzal nem lenne semmi baj, ha a különböző ágazatokban időnként változnának a törvények, és  olyan jogszabályok születnének, amelyek kijavítanák a korábbiak hibáit és új, a lakosság számára előnyös elemeket tartalmaznának, amelyek betartása nem csak papírforma szerint lenne kötelező, ugyanakkor előbbre vinnék a gazdaságot, jólétet, társadalmi toleranciát – amelynek tegnap volt a nemzetközi napja –, igazságosságot, az európai szintű betegellátáshoz és anyanyelvi oktatáshoz való jogot hoznának.


Az azonban már nem használ senkinek, ha az adott törvény módosítása az ügyeskedőknek kedvez vagy éppen elvesz meglévő jogokat az érintettektől, netán újabb anyagi terheket ró az önkormányzatokra. Utóbbiaktól igencsak tarthatunk a szociális szolgáltatások kiszerződéséről szóló törvény esetében, mert annyira naivak nem lehetünk, hogy azt higgyük, ezzel a lépéssel a polgárok javát, a szolgáltatások minőségének javítását kívánják szolgálni. Az otthoni  beteggondozást, a sérült gyermekek fejlesztését, valamint a mélyszegénységben élők megsegítésére, a perifériára szoruló, hátrányos helyzetű közösségek társadalmi felzárkóztatására irányuló és sok egyéb szolgáltatást éppen olyan közbeszerzési eljárással kell ezentúl megvásárolniuk az önkormányzatoknak és állami intézményeknek, mint azok a versenytárgyalások, amelyek egy járhatatlan út javítását szolgálják. Utóbbiról már tudjuk, a legolcsóbb ajánlat nem mindig jelent minőséget is, és az sem ritka, hogy a licit annyira elhúzódik, jön a tél, s már neki sem kezdenek a munkálatoknak.
Félő tehát, hogy a szociális szolgáltatások kiszerződése sem lesz olyan gördülékeny, ahogy azt a törvényhozó elgondolta. Az ellátásra szoruló, egyedül élő idős betegnek nem mindegy, hogy mikor jelölnek ki számára gondozót, ha pedig a közbeszerzésen megvásárolt szolgáltató alkalmazottja nem hivatástudatból választotta ezt a szakmát, akkor az ellátott lelkileg is belebetegszik, amit csak tetőz a magárahagyatottsága. Ez pedig könnyen előfordulhat, mert a szociális szolgáltatások licitjén bárki részt vehet, akinek a meghirdetett szolgáltatás végzéséhez megfelelő képzettsége és engedélye van, valamint megfelel az adott versenytárgyalás feltételeinek. Igen nagy tehát a felelőssége az önkormányzatoknak abban, hogy milyen feltételeket szabnak, mert a beteg embernek nem mindegy, hogy anyanyelvén szólnak-e hozzá, és az sem, gondozója helybéli-e, aki jól ismeri a helyi szokásokat.
Amint látjuk, a szociális háló újraszövése sok gubanccal jár, és félő, említettek mellett a legnagyobb lyuk továbbra is az ágazatra fordított büdzsén marad. Ha az új feladat mellé az önkormányzatok nem kapnak pénzt a központi költségvetésből, nem növekszik a lakosság által befizetett járulékok visszafordításának aránya, akkor az egész felfordulás annyit sem ér, mint egy jó szó annak, aki rászorul a segítségre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2017-11-17: Világfigyelő - :

Jelentősen drágulnak a szeszes italok Skóciában

Az angol Legfelsőbb Bíróság szerdai határozata lehetővé teszi Skóciának, hogy a világon elsőként minimumegységárat vezessen be az alkoholos italoknál. A törvény bevezetése után várhatóan jelentősen csökken majd az alkohol okozta halálesetek száma az országban.
2017-11-17: Közélet - Iochom István:

Ismét fizetéses lesz a parkolás (Tanácsülés Kézdivásárhelyen)

Valószínűleg már a jövő héttől ismét fizetéses lesz a parkolás Kézdivásárhelyen – ezt a tegnapi tanácsülésen jelentette be Bokor Tibor polgármester a fizetéses parkolásról szóló 2017/53-as határozat módosítása után. A parkolóórákat már felszerelték. A határozattervezet az előző hónapban is szerepelt a tanácsülés napirendjén, de akkor nem kapta meg az elfogadásához szükséges szavazatszámot. Ezúttal mind a tizenkilenc önkormányzati képviselő jelen volt, tizenöten a módosítás mellett, négy néppárti tanácstag pedig ellene voksolt. A Néppárt ötödik tanácstagja, Szima Csaba megszavazta a határozatot.