Tálcán kínált irodalom

2017. november 18., szombat, Jegyzet
Ferencz Csaba

Vannak színházi előadások, amelyekről lehet, de nem föltétlen kell elemző recenziót írni. Mert olyan közvetlen, magától értetődő, felemelő és egyben szórakoztató, hogy elég, ha az élmény alapján fogalmazunk meg néhány gondolatot.


Ilyen előadás a Kézdivásárhelyi Városi Színház legújabb produkciója, a Karinthy kávéház, amely mind formai, mind tartalmi vonatkozásban a pódiumműsorok hangulatát és színvonalát hozza. Kolcsár József rendezésében ugyanis Kiss László színművész úgy játssza el a 130 évvel ezelőtt született Karinthy Frigyest, hogy közben a híres stílusparódiák célzottjai is megjelennek a színpadon: mikor verseik, mikor kávéházi szokásaik révén. Nem hiányzik persze az önirónia, na meg – mintegy ellenpontozásként – a megidézett Ady Endre, Petőfi Sándor, Babits Mihály, Madách Imre, Molnár Ferenc, Kosztolányi Dezső munkásságának „akadémiai” értékelése sem.
Versek és prózai szövegek, paródiák és anekdoták, múlt század eleji történetek és kitalációk váltják egymást egy ötletes, változatos összeállításban, amelyben a mélyebb, elgondolkodtatóbb versélmény, az abból származó Karinthy-féle „kikönyöklés” a múlt század eleji kávéházak általunk nem tapasztalt, ám sokak által megénekelt hangulatát idézi. Így a színpadra varázsolt kávéház – az asztalokon valódi kávé gőzölög, amelyet maga az előadó szolgál fel érkezéskor – nem különös, hanem éppen a legtermészetesebb módon adja meg a szituációs teret.
Tálcán kínált, zamatos (vagyis látszólag könnyen emészthető) és mégis vérbő irodalom az, amit a néző-hallgató-résztvevő kap a Vigadó színpadán. És persze színház, változatos és mégis egységes színészi teljesítmény, de korántsem a mindenképpen különöset, a meghökkentőt kereső fajtából. Mintha a mintegy hetven perc alatt a megidézett költők-írók műveit olvashatnánk tömör és szinte kimerítő formában, ráadásul a karinthys „hangszerelés” rávilágít stílusuk lényegére. Mert a színpad arra is való, hogy az irodalmat a művészet mélységeit és játékosságát idéző környezetbe helyezze.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2017-11-18: Közélet - Nagy B. Sándor:

Nagy Botond a fődíjas (D-butan-T Színházi Fesztivál)

November elején zajlott a D-butan-T Színházi Fesztivál második kiadása a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház szervezésében, amely során meghívott előadásaik által tíz kezdő rendező vetélkedett a fődíjért. A díjat – amely egy előadás elkészítésének lehetőségét jelenti a házigazda színházzal – a Sepsiszentgyörgyhöz több szállal is kötődő Nagy Botond rendező nyerte el, aki lapunknak elmondta, fontos számára ez az elismerés.
 
2017-11-18: Közélet - Iochom István:

A Prisma fotóklub kiállítása a Vigadóban

Csütörtök délután pár érdeklődő –  öt csíkszeredai fotós és három újságíró – jelenlétében nyílt meg a csíkszeredai Prisma fotóklub kiállítása Tábori napló címmel a kézdivásárhelyi Vigadó Galériában.