Ötödször is elhalasztotta a sepsiszentgyörgyi bíróság a Szövetség a Székelyföldért Egyesület bejegyzésének tárgyalását. A tegnapi ülés kezdetén az ügyész jelezte, telefonon értesítették a prefektúráról, hogy két Kovászna megyei önkormányzat visszavonta csatlakozási határozatát. Az egyesület ügyvédje dokumentumokat, bizonyítékot kért az állításra, ezért 12 óráig felfüggesztették az ülést. A megadott időpontban az ügyvéd már nem jelent meg, az ügyész megismételte korábbi állítását, a bíró pedig június 13-ra halasztotta a tárgyalást, kérte, addig a prefektúra és a két önkormányzat hivatalos értesítésben jelezze, visszavonták-e vagy sem a határozatokat.
György Ervin prefektus ezúttal is a sajtótól értesült a legújabb fejleményekről, nem volt tudomása arról, hogy Nagyborosnyó és Szentkatolna visszavonta határozatát, de arról sem, hogy a prefektúráról telefonáltak volna az ügyészségre. Rövid időn belül kiderült: a két polgármester valóban megtette a lépést, indoklásuk szerint a kormánybiztosi hivatal februári felszólítására válaszoltak. A borosnyói tanács április 24-én hozta meg a döntést, és ezt május 16-án iktatták a prefektúrán, a szentkatolnai április 27-én, és május 9-én iktatták a dokumentumot. A két önkormányzat a Szövetség a Székelyföldért Egyesület alapító tagja.
A prefektus tegnap megismételte korábbi állítását: februárban körlevelet küldött minden polgármesternek, felszólította őket, abban az esetben, ha hibás határozatot fogadtak el, azt vonják vissza. Külön értesítőt nem küldött sem Borosnyóra, sem Szentkatolnára.
A törvény szerint a felszólítást követő két héten belül kell a tanácsoknak dönteniük a módosításról vagy a visszavonásról — állítja Demeter János, a megyei tanács elnöke, aki szintén érthetetlennek tartja, miért április végén ébredtek fel az önkormányzatok. ,,Minden meg volt szervezve, elkészült a megfelelő forgatókönyv, de a két polgármester ezt nem tartotta be"— mondja Demeter.
Patthelyzet alakult ki tehát a Szövetség a Székelyföldért Egyesület bejegyzésénél. Elképzelhetetlen, hogy a bíróság június közepén jóváhagyja az alapítódokumentumot úgy, hogy két tanács időközben visszalépett, ám a módosításra sem elegendő már az idő. Demeter János kifejtette: jogászaik tanulmányozzák a kérdést, keresik a megoldást.