Meséskönyv helybeli kincsekről

2017. november 25., szombat, Közélet

Még a nyomdafesték illatát is érezni lehetett a friss kiadványon. Írója – a lányos apa – meseruhába öltöztetve hozza közelebb az óvodás korú gyerekekhez a számukra még alig ismert világot, a szűkebb szülőföld kincseit-érdekességeit. Mikóújfaluban telt ház, népes gyereksereg és sok fiatal jelenlétében mutatták be a helybeli tollforgató, Ilyés András Zsolt meséskönyvét (A Bedő-borvíz titka, Gyergyószentmiklós, 2017).

Az ifjú tollforgató szűkebb környezetéről meseszerűen szól, miként Benedek Elek tette az Édes anyaföldem című könyvében. A meseíró természeti és történelmi ismereteit szőtte mesébe: a kötetnek címet adó, százak és ezrek kedvelt ásványvízforrását, az Olt-völgy nagy ajándékát, a kincset érő köveket, melyekből házat épít az Olt menti ember, a falu keletkezését, a település nevét. Az Újfalu fölött egykor tüzet okádó Nagy Murgó-hegy kialudt vulkán titkát a Csodálatos kovácsműhely című kétszakaszosban fedi fel. Egy nyolcsorosban játszi könnyed­séggel ismerhetjük meg az újfalusi asszonyok egyedi készítményét, a rakottágat (Dal a rakottágról). A kötet színes illusztrációit a helybeli származású Bujdosó Rita készítette, a borító Szente Csaba János munkája.
A mesébe foglalt forrás vizét mindenki megkóstolhatta, ott sorakozott az ünnepi asztalon, s ott állt a borvízzel készített rakottág és palacsinta is, mindenki örömére. Az ünnepibe öltözött gyerekek – Kiss Vencel, Nagy Tünde Mónika és a meseíró kislánya, Ilyés Helga Anita – a meséskönyv egy-egy versikéjét mondták el. A kiadvány sokszorosított, színezetlen illusztrációit egy hosszú asztal mellett népes gyereksereg színezte. Ott láthattuk a meseíró előbbi könyveit is: Ezer egy éjszaka, Debrecen 2012, Hová tűntek a tojások és Elrejtett névjegyek, Marosvásárhely és Csíkszereda, 2014. A Föld gyomrában készülő Bedő-borvíz igazi összetételéről, keletkezéséről, gyógyjavallatairól e sorok írója beszélt. A rendezvényt a helybeli fiatalok egyesülete, az IKÚ (Ifjúsági Klub Újfaluért) szervezte.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2017-11-25: Közélet - Ferencz Csaba:

A lélek húrjain vibrálni (Vibrate Sessions Fesztivál)

A nagy sikerű Szent György-napi nyitókoncert után Vlad Maistorovici hegedűművész fesztiváligazgatóként és természetesen előadóművészként tért vissza Sepsiszentgyörgyre. A klasszikus zene fiatal képviselője – aki nem csupán előadóként, hanem zeneszerzőként is hírnevet szerzett – több európai zenei központban pallérozódott, Londonban telepedett le, szervezője és résztvevője egy sor, rendkívül izgalmas és innovatív zenei projektnek. Az általa alapított Vibrate Fesztivál Brassóban immár a harmadik kiadását érte meg idén, első sepsiszentgyörgyi „leágazása” kapcsán – itt Vibrate Sessions néven futott a múlt héten – a klasszikus zene mai szerepéről, más zenei műfajokkal való kapcsolatáról, a zenei piac legújabb trendjeiről és a háromszéki fesztiválon szerzett benyomásokról, tapasztalatokról kérdeztük.
2017-11-25: Közélet - :

A magyar próza ünnepe (Jókai Mór születésnapja)

A Magyar Írószövetség Választmánya kezdeményezi, hogy a magyar kulturális kormányzat és az irodalmi élet szereplői közösen hirdessék meg és rendezzék meg 2018. február 18-án, Jókai Mór születésnapján első ízben, majd attól kezdve minden évben ezen a napon a magyar próza napját.