Fokozza ellenőrzéseit az előttünk álló hosszú hétvégén a megyei élelmiszer-biztonsági igazgatóság, ahol a napokban megalakult a feladatok összehangolásáért felelős munkacsoport. Piacokat, élelmiszerek előállításával foglalkozó vállalkozásokat és vendéglátókat egyaránt felkeresnek, a kihágásokért pedig akár 50 ezer lejre is büntethető a mulasztáson ért társaság – figyelmeztet a hivatal.
Az élelmiszerek előállításától a szállításon át az értékesítésig minden szakaszt áttekintenek majd az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakemberek, különös hangsúlyt fektetve a húsra és húskészítményekre, továbbá ellenőrzik a nem állati eredetű termékeket is. A piacokon, vágóhidakon, a tőkehús darabolására szánt helyiségekben, a feldogozásra kijelölt terekben, illetve az értékesítési pontokon – boltokban, vendéglőkben és más közélelmezési egységekben – a higiéniai előírások mellett az élelmiszer-biztonsági rendelkezések betartását vizsgálják. A téli ünnepeket megelőzően a vágásra szánt sertésekre is kiterjesztik az akciót, így követik a farmoktól az engedélyezett vágóhídra történő szállítást, majd a feldolgozás körülményeit, s az értékesítést megelőzően pedig azt is, hogy a szállítás során betartanak-e minden vonatkozó rendelkezést a cégek.
Ismételten felhívják a figyelmet, hogy a közélelmezésre szánt sertések kizárólag engedélyezett egységekben vághatók, ahol ezt követően elvégzik az ilyenkor nélkülözhetetlen és kötelező trichinavizsgálatot. Ezt kötelező abban az esetben is megejteni, ha családi szükségletre vágunk disznót – figyelmeztet a szakhatóság. Saját és családtagjaink egészségét szem előtt tartva, várjuk meg a vizsgálat eredményét, még akkor is, ha ez a disznóvágások idején hosszabb időt vesz fel, mert a trichinosis súlyos betegség, amely a fogyasztó életét is veszélyezteti – hangsúlyozzák a szakemberek.
Szállodák, panziók, vendéglők, pizzázók, étkezők, cukrászdák, kisebb boltok és nagyáruházak illetékeseit ismételten figyelmeztetik: az élelmiszerek csak az eredetüket, illetve a fogyasztásra való alkalmasságot bizonyító iratok birtokában értékesíthetők. Tárolásukra megfelelő helyet kell fenntartani, ahol biztosítják a tisztaságot és a különféle termékeknek megfelelő hőmérsékletet. Amennyiben a vonatkozó előírásokat nem tartják be, vagy a fogyasztók egészségét veszélyeztető mulasztásokat tapasztalnak, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság munkatársai elkobozzák az érintett termékeket, felfüggesztik, esetleg betiltják a kereskedelmi tevékenységet, végső esetben pedig 1200 lejtől 50 ezer lejig terjedő bírsággal sújthatják a vétkeseket – áll a Sikó-Barabási Sándor főállatorvos által jegyzett közleményben. Az esetleges rendellenességeket a 0267 351 712-es telefonszámon vagy az office-covasna@ansvsa.ro e-mail-címen lehet jelezni.