A vidéki beruházásokat kifizető ügynökség támogatja a gyümölcstermesztést is. Cătălina Savin megyei vidékfejlesztési igazgatónőtől kaptuk az információt, hogy a megyéből gyümölcsösök létesítésének támogatására idén három pályázatot tettek le, mindenik áfonyaültetvény létrehozását célozza meg.
A pályázatok által, ha sikeresen szerepelnek az országos kiválogatáson, a megyében közel 20 hektáron telepítenek áfonyát. Ez újdonságnak számít, hiszen a 2014–2020-as új vidékfejlesztési terv elindítása óta a 4.1A intézkedésre (Beruházások támogatása a gyümölcstermesztésben) a megyéből egyetlen pályázatot sem töltöttek fel az ügynökség számítógépes rendszerébe. A megyei hivatal szakemberei eddig két pályázatot ellenőriztek, a harmadiknál ezen a héten ejtik meg a terepen történő ellenőrzést. Az ellenőrzések elvégzése határidőhöz kötött, így február elejére már várható az országos kiválogatás eredménye.
Az igazgatónő elmondása szerint országszinten 2015 óta 596 pályázatot tettek le 268 millió euró értékben gyümölcsösök és gyümölcsfeldolgozók létesítésére (ez utóbbi intézkedés a 4.2A számot viseli). A gyümölcstermesztés és -feldolgozás támogatására a pályázható uniós vidékfejlesztési alapból összesen 322 millió eurót különítettek el a gyümölcstermesztés támogatására. Tehát még bőven van pénz jövőre is. Az igazgatónő elmondása szerint a gyümölcsösök és feldolgozók létesítésének támogatására a kiírás a jövő évben nagyon hamar elindul (általában március-áprilisban szokták kihirdetni az első intézkedések pályázhatóságát), ma volt az utolsó határidő, ameddig az ügynökséghez javaslatokat lehetett benyújtani az eligazító füzet tartalmát illetően.
Cătălina Savin arról is értesített, hogy a napokban két intézkedés pályázhatóságának határidejét is meghosszabbították, így a GBER-séma nevű intézkedésre december 29-ig, a Támogatás az élelmiszeripari termékekkel való ellátásban szereplők közreműködésére című 16.4-es intézkedésre pedig január 31-ig lehet pályázatokat feltölteni az országos ügynökség számítógépes rendszerébe.
A GBER-sémánál a kiírás értéke 70 millió euró, és a hétvégi adatok szerint eddig nem egészen 50 millióra érkezett be pályázat. Az intézkedés a mezőgazdasági termékek feldolgozásánál a befektetések megvalósítását és a termékek reklámozási, marketinges költségeit hivatott segíteni. A séma csak azokat a feldolgozói ágazatokat érinti, amelyek a mezőgazdasági termékek feldolgozása útján nem mezőgazdasági természetű termékeket állítanak elő. Az igazgatónő felsorolta azon területeket, ágazatokat, amelyek létrehozására, fejlesztésére lehet itt pályázni: pl. tejfeldolgozás, fagylaltkészítés, sütőipari termékek, tészta- és laskafélék előállítása, ételízesítők, fűszerek, mustár és ételkiegészítők gyártása, kakaóból készült termékek, egyéb édességek készítése, csokoládé feldolgozása, sörkészítés, tejpor készítése csecsemők számára, dietetikus élelmiszerek gyártása és egyebek. Mint megtudtuk, a GBER-sémára ebben az évben a megyében csupán egyetlen édességgyártó cég pályázott.
A 16.4-es intézkedésnél ebben a kiírásban 1,9 millió euróra lehet pályázni, lapzártáig 1,3 millió értékű pályázatot tettek le, de egyetlen sincs a megyéből. Az intézkedés célja, hogy támogassa a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és a forgalmazók, illetve értékesítők (forgalmazók, üzletek, vendéglők, szállodák, vidéki panziók stb.) közötti, az ún. rövid láncú közreműködés és ellátás, valamint a helyi piacok fejlesztését. A partnerkapcsolatot létrehozó piaci szereplők legtöbb 100 000 eurót kaphatnak támogatásként, és önrész nem szükséges. Viszont ha a pályázat útján a feldolgozásra szánt felszerelések, gépek, árukiszállításra alkalmas járművek vásárlását is meg szeretnék valósítani, a támogatás mértéke csak 50 százalék, tehát a beruházás értékének felét a pályázónak saját alapból kell fizetnie.