JegyzetMiért? – ez itt a kérdés

2017. december 5., kedd, Gazdakör

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség az utóbbi hetekben több alkalommal közleményben adta hírül, hány gazda kapta meg a 2017-re esedékes mezőgazdasági támogatások előlegét, mennyi pénzt utaltak át a termelők számlájára.


Petre Daea agrárminiszter a maga során többször megerősítette: november végéig minden igénylő megkapja az előleget, mi több, decemberben sor kerül a támogatások teljes összegének kifizetésére. Ennek ellenére a helyzet siralmas: nagyon sok gazda hiába leste eddig a számláját, előleget még nem kapott – minden ígéret, fogadkozás ellenére sem.
Tény, hogy újból szavát szegte a minisztérium, a gazdák zsebe továbbra is üres, a kérdés viszont a miért. Miért nem kapták meg pénzüket a gazdák?
Hivatalos állásfoglalás nincs, az újabb kudarcot senki nem vállalja, de jó néhány lehetséges forgatókönyv forog közszájon.
Az APIA-hivatalnokoknak nem sikerült véglegesíteniük, jóváhagyniuk a támogatási kéréseket. Ezt a változatot vehemensen elutasítják az illetékesek. Még a Victoria téren fizetésükért tüntető alkalmazottak is folyamatosan hangoztatják: számukra prioritás a támogatási kérések ügyintézése, együttéreznek a gazdákkal, rajtuk nem múlik a kifizetés. Ez hihető is, tudjuk, hogy a területi hivataloknál megfeszített munka folyik, alulméretezett személyzettel próbálnak eleget tenni a kihívásoknak. Tegyük hozzá: jó fizetésért. Az egyik tüntető a kamerák előtt mondta el: a tervezett húszszázalékos fizetéscsökkentéssel 1600 lejjel kevesebb pénzt vihet majd haza… Ennyit keres az ország lakosságának nagy része becsületes, túlterhelő munka mellett. Nem hiába mondta Petre Daea miniszter az elégedetlenkedőknek: üljenek nyugodtan, dolgozzanak a gazdák érdekében, mert naprakészen vannak fizetve, méltányos és megérdemelt fizetéssel.
Nem működik az ügynökség számítógépes rendszere. Ezt a hivatalosságok is sokszor elismerték, még ha most nem is emlegetik. Arról sem beszélnek, hogy több hónapja lejárt a szerződésük a rendszergazda informatikai céggel, gyakorlatilag nincs ura a rendszernek.
Még folynak az ellenőrzések. Rendben van, ellenőrzésre szükség van, hiszen sok gazda még ma sem érti: ahhoz, hogy szubvenciót kapjon, minimális követelményeknek eleget kell tennie. De szembeszökő hátrányos megkülönböztetés, hogy az ellenőrzés alatt állók nem kapnak pénzt, előleget sem. Nem ők kérték az ellenőrzést, ez az eljárás azt mutatja, az APIA potenciális törvénysértőként kezeli a kontrollok alkalmával a gazdákat. Annak ellenére, hogy a felülvizsgálatok csak csekély arányban fednek fel komolyabb rendellenességeket.
Nincs pénz. Ahogy mondani szokták: itt lehet a kutya elásva. Az SZDP-kormány minden derűlátása ellenére költségvetési hiánnyal küszködik az ország. Nagy valószínűséggel ezért nem kapnak pénzt a gazdák. Ami van, azt nemesebb célokra költik, államkasszából folyósított fizetésekre, honatyák kényelmére, potentátok gyarapodására, nem utolsósorban a politikai háború burkolt finanszírozására.
A paraszt pedig csak túrja a földet, még csak tüntetni sem tud. Ha a gazdák beszüntetik a munkát, nem lesz élelmiszerhiány, az import mindent pótolhat – és újabb nyereséget hozhat azoknak, akik immár jól elszúrták az ország sorsát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2017-12-05: Gazdakör - Incze Péter:

Lehetőségek a vidékfejlesztésnél

A vidéki beruházásokat kifizető ügynökség támogatja a gyümölcstermesztést is. Cătălina Savin megyei vidékfejlesztési igazgatónőtől kaptuk az információt, hogy a megyéből gyümölcsösök létesítésének támogatására idén három pályázatot tettek le, mindenik áfonyaültetvény létrehozását célozza meg.
2017-12-05: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Érik az újabb válság

Ha nem a zsebünkre, a bőrünkre és az ország jövőjére menne, röhejesnek minősíthetnénk, ami a legnagyobb kormánypárt berkein belül történik. Miután a Liviu Dragnea vezette alakulat idén már egyszer elkövette azt a rekordok könyvébe illő mutatványt, hogy bizalmatlansági indítvánnyal buktatta meg saját kormányát, a pártban újabb belháború körvonalazódik.