Nemcsak otthonaikat kellene portalanítani, fontos lenne időnként, különösen az évnek ebben a szakában rátekinteni arra, ahogyan élünk és ahogyan mindennapjainkban megéljük a szeretetet – fogalmazott Balázs Réka családterapeuta a Házasság, frissítve című kötet bemutatóján. A Míves Házban kollégájával, Pap Adolffal jó hangulatú, felszabadult rendezvényen beszélgettek a szerzővel, Kónya Zoltánnal. Érzelmi biztonságról, szeretetről és szerelemről, önismeretről és párunk megismerésének fontosságáról, a házasságba hozott láthatatlan örökségekről egyaránt szó esett a kiadvány ismertetője okán.
A sepsiszentgyörgyi születésű, Kolozsváron élő és tevékenykedő szakember immár harmadik könyvénél tart, s mint azt a múlt szerda esti találkozón elismerte: ha az ember egyszer belekóstol, nem tudja abbahagyni az írást. Feleségével azonos ágazatban tevékenykednek, több mint két évtizede dolgozik pár- és családterapeutaként. Legújabb kötetében, amelynek témája a házasság, a mai párokat foglalkoztató kérdéseket dolgoz fel – Kónya Zoltán úgy fogalmazott: arról ír, amit maga is megél, hiszen több mint két évtizede házas.
Mára azonban a több száz éves társadalmi intézmény, az ebben való részvétel egyre összetettebb feladattá válik – ismerték el a beszélgetés során a szakemberek. Pap Adolf úgy vélte, a házasság mindig is kihívás volt, jelenleg azonban olyanokkal is szembesülünk, melyek 20–30 éve nem léteztek. Megváltoztak, egyre bővültek az idők folyamán a házastársak egymással szemben támasztott elvárásai, a nehézségek pedig elkerülhetetlenek – vázolta a szerző, így arra törekedett, hogy e felismerés fontosságát megértesse olvasóival. Kifejtette: érdekes korban élünk, amikor a férfiak előjogokat veszítenek el, és ez nehézséget jelent számukra, s ezzel párhuzamosan – kutatások alapján – hasonlókat élnek meg a nők is, akikkel szemben ugyancsak egyre több az elvárás. Személyes élettapasztalatokon túl a szerző helyenként kísérleteket is ajánl az olvasóknak, gyakorlati feladatokat is megoszt, melyekről azt mondta, nem féltve őrzött szakmai titkok és sokat segíthetnek.
Balázs Réka egyebek mellett arról is szólt, mennyire hiányzik kultúránkból, hogy értékeljük, megdicsérjük a párunkat, hogy nem szeretünk, hanem elvárunk. Az érzelmi elhidegülés hűtlenséghez vezet, ám nagyon sok házasság megmenthető, ha a párok időben fordulnak szakemberhez – hangzott el. Hasonló helyzetben más-más mércével mérjük a nők és férfiak hűtlenségét – mutatott rá a szerző, leszögezve, a házasság csak házasságban élve megtanulható. Nem az a lényeg, hogy különbözőek vagyunk, hanem az, ahogyan egymással bánunk, hogy a különbségeket értéknek lássuk – fogalmazott Kónya Zoltán.
Az Agape Életvédő Alapítvány és az Ábel Kiadó által megjelentetett könyv hét fejezetre tagolva – Szerelem, Kötődés, Házimunka, Feszültségek, Hűtlenség, Terápia, Házasságunk története – foglalkozik a sokunkat érintő, érdekes témával, Balázs Réka szavaival élve: elgondolkodtat és kritikussá tesz.