Szerényebb körülmények között, de folytatja működését a Székely Nemzeti Múzeum azután is, hogy az ingatlant átadja az építőnek. A felújítás, korszerűsítés mintegy két és fél évre becsült ideje alatt más helyszínen ugyan, de folytatják a tudományos munkát, a közönséggel is tartják a kapcsolatot, kamarakiállításokat, hangversenyeket tartanak, a gyűjtemények reprezentatív anyagát bemutatják Magyarország különböző városaiban – mondotta érdeklődésünkre Vargha Mihály múzeumigazgató.
Az intézményfenntartó megyeháza az európai uniós alapokat elosztó Regionális Operatív Programban pályázta meg a Székely Nemzeti Múzeum felújítását célzó támogatást. A finanszírozási szerződést május 30-án írták alá. A felújítás összértéke 21,8 millió lej, amiből közel 17 milliót biztosít a pályázat, a többit a megyeháza állja.
Henning László, a megyei tanács alelnöke érdeklődésünkre elmondta, számításaik szerint január elején kiírják a közbeszerzési eljárást a műszaki tervre. Nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, mennyi időbe telik, hisz a megyei hulladéktároló és a Maksa–Lécfalva–Cófalva út korszerűsítésére kiírt licitek mutatják, mennyire elhúzódhat egy ilyen eljárás. Ha meglesz a terv, kiírhatják a közbeszerzési eljárást a kivitelező kiválasztására. A munkálatot 2020-ban be kellene fejezni, de 2022-ig tolható a határidő.
Vargha Mihály derűlátó. Reméli, rendben halad a közbeszerzés, jövő nyárra meglesz a kivitelező, s megtörténik az első kapavágás. Felkészültek a mintegy két és fél évet igénylő átmeneti időszakra, ugyanis amikor a megyeháza megköti a kivitelezési szerződést, nekik biztosítaniuk kell az építőtelepet, tehát mind a négy épületet – székház, volt múzeumőri lakások, műhely – és a múzeumkertet is át kell adniuk. Az igazgató elmondta, felbecsülték, hány köbméter anyaguk van, tájékozódtak, s tudják, hol fogják azt elhelyezni. A városban a Termés utcában a megyeházának és az alárendeltségébe tartozó intézményeknek vannak raktáraik. A múzeumé 100 négyzetméteres, de a megyei kórház időlegesen átadja a 150 négyzetméteres részét, és szükség esetén a megyeháza is részben átengedi az övét. Továbbá a Kórház utca aljában levő volt fogorvosi rendelők épületét is megkapják, ott mintegy 300 négyzetméternyi felület áll rendelkezésükre.
De mi lesz az irodákkal, a munkatársakkal? – kérdeztük. Az igazgató elmondta: tárgyalt Sepsiszentgyörgy polgármesterével, és ígéretet kapott, hogy az irodákat a város központjában egy reprezentatív épületben helyezhetik el, kiállítóterük is lesz. Antal Árpád polgármester érdeklődésünkre megerősítette, hogy helyet biztosítanak a múzeumnak, de a helyszínt ő sem kívánta még megnevezni, mondván, még folynak a tárgyalások.
Folytatódik az adatfeldolgozás, a tudományos munka, s mivel kiállítóterük is lesz, zajlik az élet, tárlatokat rendeznek, hangversenyeket tartanak, a törzsközönségükkel a kapcsolatot tartják, mondotta a múzeumigazgató. S mindeközben a gyűjteményeikből válogatott kiállítást körbehordozzák Magyarországon, így az ottani közönség is megismerheti értékeinket – tette hozzá.
Vargha Mihály nagyon fontosnak tartja, hogy a pályázat által két és fél–három év alatt akkora munkát tudnak elvégezni, amit egyébként húsz év alatt sem fejeznének be önerőből.