Az RMDSZ javaslatára több erdélyi beruházás is folytatódhat, illetve kezdődhet el a 2018-as állami költségvetés alapjaiból – tájékoztat a szövetség hírlevele. „Tekintettel arra, hogy a költségvetési törvény számos tekintetben kedvező az erdélyi magyarok számára, és hogy a parlamenti munka során több javaslatunkat is sikerült elfogadtatni, az RMDSZ parlamenti csoportja által meghozott döntés értelmében megszavaztuk a 2018-as állami költségvetést” – idézi a szövetség hírlevele Tánczos Barna szenátort, a felsőház pénzügyi bizottságának tagját.
2018 már a második olyan év lesz, amikor az RMDSZ javaslatára különítenek el összegeket az állami költségvetésből a nagyváradi és a marosvásárhelyi repülőterek számára: utóbbi egymillió lejt, előbbi több mint tízmillió lejt kap fejlesztési munkálataira. Emellett 2018-ban a szatmárnémeti repülőtér számára is tízmillió lejes finanszírozást biztosít a költségvetési törvény, szintén az RMDSZ javaslatainak eredményeként. A Nagyváradon létesítendő magyar pedagógus-továbbképző központ beindításának jogi keretét a tanügyi törvény módosításával érte el az RMDSZ, a költségvetési törvénnyel a finanszírozását is megoldották, a szövetség javaslatára kétmillió lejt kap a központ. Ugyancsak az RMDSZ javaslatára jelentősen növekszik a sepsiszentgyörgyi Iskolás Sportklub elkezdett beruházásainak befejezésére szánt költségvetési támogatás, a kormány által előterjesztett 400 ezer lejes keret 3 millió lejre nő. A zilahi megyei sürgősségi kórház járóbeteg-rendelőjének és műtőtermeinek kibővítése és korszerűsítése eredetileg nem szerepelt a költségvetés tervezetében, a szövetség kezdeményezésére fogja a kormány finanszírozni jövőre a kórház beruházását.
A jövő évi költségvetésben az önkormányzatok finanszírozásának képlete változik a legnagyobb mértékben, ugyanis januártól 16-ról 10 százalékra csökken a személyi jövedelemadó, amely az önkormányzatok egyik legnagyobb bevételi forrása. A kormány által kidolgozott finanszírozási képlet szerint minden önkormányzatnak lesz egy minimális működési költsége, lakosonként 750 lej. Ez az összeg nem lehet kisebb egymillió lejnél a községek esetében, legalább hárommillió lejnek kell lennie a városok és minimum ötmillió lejnek a municípiumok esetében. Ez a megoldás elsősorban a kisebb községeknek kedvez, az RMDSZ a nagyobb városok, municípiumok költségvetésében bekövetkező kiesések egyensúlyozása érdekében dolgozta ki azt a korrekciós rendszert, amely biztosítani hivatott, hogy 2018-ban egyetlen önkormányzatnak sem lehet kisebb költségvetése, mint 2017-ben. Ha az első félévi mutatók azt jelzik, hogy az éves költségvetése kisebb lesz az ideinél, akkor ezt a kormány köteles korrigálni az első fél év végén. Ez alól várhatóan azok az önkormányzatok lesznek kivételek, amelyek 2016-ból és 2017-ből rendelkeznek pénztartalékokkal.