Antal Árpád: Elvesztegetett év volt

2017. december 27., szerda, Közélet

2017 bizonyos értelemben elvesztegetett év volt az önkormányzatok számára, amelyek a mindent befolyásolni akaró mély állam és a kormányozni képtelen politikai elit közötti küzdelem járulékos vesztesei lettek – jelentette ki Antal Árpád polgármester a sepsiszentgyörgyi tanács idei utolsó soros ülésén csütörtökön. Az elöljáró nem kívánt évértékelő beszédet tartani, mindössze néhány mondatban foglalta össze véleményét az idei fejleményekről.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Az ülés egyébként a szokásosnál ünnepélyesebb volt: megnyitóján a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanárainak egy csoportja énekelt magyar, román és angol nyelvű karácsonyi dalokat, átadták a város kiválósági díjait az öt legjobb diáknak, végül pedig – a napirenden levő határozattervezetek békés elfogadása után – pezsgővel is koccintottak a jelenlevők.
Pedig nemcsak mögöttünk, hanem előttünk is nehéz év áll. Antal Árpád egyszerűen béna évnek nevezte 2017-et, amikor nagyon lassan haladt minden, nem volt európai uniós pénz, és ez a fejlesztések hiányán látszott leginkább. A pozitívum az volt, hogy az önkormányzatokra bízták a saját alkalmazottak bérének megállapítását, ámbár ez a csoda is keveset tartott, az év végén elvették a forrásokat – Sepsiszentgyörgyöt például 7 millió lejes bevételtől fosztja meg a kormány –, ezért még nem tudni, hogy mennyire lesz fenntartható a pár hónapja született béremelési döntés. „Ez azt jelenti, hogy fontos kérdésekben Bukarest helyett ismét Budapest felé fogunk fordulni, ámbár az, hogy a magyar állam finanszíroz egyetemet, sportlétesítményeket, kultúrát Erdélyben, a román állam csődje. Cinikusan azt is lehetne mondani, hogy a szegény és elmaradt Székelyföldről kell elvennie pénzt a gazdag és prosperáló román államnak” – fejtette ki a polgármester, azzal a székely bácsival példálózva, aki nem gondolta, hogy nemcsak Erdélyt, hanem az egész Romániát is Székelyföldhöz csatolják...
„Sajnos, a jövő év sem mutatkozik jobbnak, centenárium lesz, mi pedig bizonyos ígéretek betartását várjuk, hogy közösen tudjunk örülni annak, hogy ez az ország polgárai vagyunk. Mindannyiunk érdeke, hogy Románia sikeres legyen, mert ha még négymillió ember elmegy, az senkinek sem lesz jó” – szögezte le. Végül a polgármester megköszönte a közös munkát és az építő bírálatokat is, és a békés ünnepeken kívül azt kívánta, hogy a sepsiszentgyörgyiek olyan városban éljenek, amelyre büszkék lehetnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-12-27: Közélet - Iochom István:

Ezerötszáz töltött káposzta rászorulóknak (Mindenki karácsonya)

Hagyományos jótékonysági akciót tartottak karácsony első napján, vasárnap délelőtt Kézdivásárhelyen a Gábor Áron téren. Imre Sándor, a Mi-Tu-Ház Kft. tulajdonosa immár hatodik alkalommal szervezte meg a Mindenki karácsonyát, amelynek során ezerötszáz töltött káposztát osztottak szét ingyen a rászorulóknak.
2017-12-27: Közélet - Nagy D. István:

Lehetetlen jelenléti naplót vezetni (Munkaügyi törvénymódosítások)

Munkaügyi kérdések szempontjából igen zavaros év volt a 2017-es, nagyon sok törvénymódosítással, amelyek egy része a munkafelügyelőségek helyzetét bonyolította – hangzott el a hatóság háromszéki székhelyén. Kiderült továbbá, hogy a megyei munkáltatók nagy része betartja a munkaügyi előírásokat (szerződések, nyilvántartások), a kiszabott bírságok magas értéke pedig inkább az idei jogszabály-módosításoknak tudhatók be, mintsem a nagyszámú kihágásnak.