Az Európai Parlament és az unió tagországai, köztük Románia és Magyarország ítélje el Ukrajnának a nemzeti kisebbségek ,,programszerű asszimilációjára" irányuló törekvéseit, szólítsák fel Ukrajnát nemzetközi kötelezettségeire ― mondta Tőkés László európai parlamenti képviselő hétfőn Strasbourgban, az EP ülésén napirend előtt elhangzott felszólalásában.
Emlékeztetett arra, hogy májusban az ukrajnai román közösség vezetői felszólaltak a diszkriminatív jellegű ukrán oktatáspolitika ellen, amely az ukrajnai román nyelvű oktatás felszámolására és a román közösség erőszakos asszimilációjára irányul. ,,Az ukrajnai Kárpátalján élő magyarokat ugyanez a kisebbségellenes politika sújtja" ― tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy ukrán oktatási miniszteri rendelet a nemzeti kisebbségi oktatásnak az ukrán államnyelvre való átállítását, ,,a tanügy teljes elukránosítását irányozza elő". Szintén napirend előtt szólalt fel Sógor Csaba, az RMDSZ EP-képviselője, aki egyfelől az oroszországi finnugor népcsoportok veszélyeztetett helyzetét emelte ki, másfelől hangsúlyozta, hogy a kisebbségek védelmét maguknak az uniós országoknak is biztosítaniuk kell.
Medvegyev: nincs előrelépés
Az orosz elnök szerint nem történt előrelépés a Moszkvát és Washingtont egymással szembeállító ügyekben az amerikai elnökkel folytatott hétfői tárgyaláson. Dmitrij Medvegyev és George Bush a G8-as országcsoport csúcsértekezletének keretében tárgyalt egymással a japán Hokkaidó szigetén, Tojakóban. Medvegyev tegnap újságíróknak elmondta: egyetért ugyanakkor Bush elnökkel abban, hogy az amerikai elnökválasztásnak nem szabad fennakadást okoznia a két volt hidegháborús ellenfél kapcsolattartásában. Az orosz elnök leszögezte: jó kapcsolatokat akar a majdani új amerikai elnökkel, bárki lesz is az.
Aláírták a cseh—amerikai radarszerződést
Amerikai radarállomás csehországi elhelyezéséről szóló keretszerződést írt alá tegnap délután Prágában Karel Schwarzenberg cseh és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter. A két tárcavezető tudományos és ipari együttműködési megállapodást is aláírt, amely lehetővé teszi a cseh cégeknek, hogy bekapcsolódjanak az amerikai rakétavédelmi rendszer fejlesztésébe és általában az amerikai katonai fejlesztési tervekbe. A radarszerződést kiegészítő megállapodás, amely az amerikai katonák csehországi tartózkodását szabályozná, még nem készült el, aláírására később kerítenek sort. A radarállomás része lenne az amerikai rakétapajzs új, közép-európai elemének, amelyhez rakétatámaszpont is csatlakozna. Ennek állomáshelyeként Lengyelország, újabban pedig Litvánia jön szóba.
Tragikus szlovéniai kajakbaleset
A végleges adatok szerint tizenhárom halottja van a múlt héten történt kelet-szlovéniai kajakbalesetnek ― jelentette be tegnap a szlovéniai rendőrség. Az utolsó, tizenharmadik holttestet vasárnap este találták meg a Száva folyóban, és a DNS-vizsgálat minden kétséget kizáróan bebizonyította, hogy a balesetet szenvedett kajakozók egyikének tetemére bukkantak. Egy tizennégy fős társaság négy kajakkal járta be a Szávát. Utoljára akartak áthajózni a folyónak azon a szakaszán, ahol egy vízi erőmű gátja épül, mivel a munkálatok befejezése után erre már nem lesz lehetőség. Szemtanúk elmondása szerint a négy kajak közül kettő nekiütközött a gát peremének, és kettétört, a kirándulókat pedig beszippantotta a turbinák felé örvénylő áramlat. Szlovéniában tegnap nemzeti gyásznapot tartottak a baleset áldozatainak emlékére.