MagaslesAz euroszkeptikusok ellentámadása

2008. július 9., szerda, Világfigyelő

Az ír népszavazás nemet mondott a lisszaboni szerződés néven elhíresült uniós reformokra. Az ír döntést élesen bíráló szakértők és politikusok hangsúlyozták, hogy egyszerűen irigységről és önzésről van szó, az unióhoz való csatlakozásuk után az írek hihetetlen fejlődésen mentek keresztül, maximálisan profitálva a jelentékeny, a mostaninál összehasonlíthatatlanul nagyobb uniós támogatásokból.

Most pedig egyszerűen nem hajlandók áldozatokat hozni az újonnan belépő országok sürgős felzárkóztatása érdekében. Bonyolítja a kérdést, hogy nőtt az euroszkeptikusok, az uniós reformokat nyíltan is ellenzők tábora. A múlt héten Lech Kaczynski lengyel elnök is bejelentette, csak akkor írja alá az uniós reformokat tartalmazó lisszaboni szerződést, ha az írek új népszavazáson mondanak igent rá. ,,Ha Írország más döntést hoz — persze, nem nyomás hatására és alkotmányának megváltoztatása nélkül —, akkor Lengyelország sem gördít akadályt a szerződés útjába!" — jelentette ki az euroszkeptikusnak tartott konzervatív lengyel államfő. (A helyzetet bonyolítja, hogy a lengyel parlament már ratifikálta az okmányt, de ehhez a törvények értelmében az államfő jóváhagyása is szükséges!…) Ezt követően egy másik euroszkeptikus, Václav Klaus cseh elnök is nyilatkozott, kijelentve, abban bízik, hogy Csehországban az alkotmánybíróság vagy a szenátus megakadályozza az unió döntéshozatali mechanizmusának reformjait, ,,áramvonalasítását", amelyet tavasszal a prágai képviselőház már szintén elfogadott. Klaus úgy véli Kaczynski álláspontja semmiféle kemény ütést nem jelent Európára, s tiszteletben kell tartani az eltérő véleményeket... Szerinte az elutasítás az egyetlen lehetséges álláspont, s előbb-utóbb egész Európában győzedelmeskedik majd... Sarkozy francia államfő nem ezt a véleményt osztja, az unió soros elnöke úgy véli, jobb belátásra lehet bírni a renitens lengyeleket és cseheket egyszerűen már azzal is, hogy a hatályos lisszaboni reformszerződések elfogadásához kötik a unió további bővítését, melyben mind a Horvátország mielőbbi felvételét szorgalmazó csehek, mind az Ukrajna csatlakozását támogató lengyelek érdekeltek...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-07-09: Világfigyelő - x:

Szerbiában megválasztották Mirko Cvetkovic kormányát

A szerbiai parlament hétfő este megválasztotta Mirko Cvetkovic kormányát. Az Európa-barát pártokból és a Slobodan Milosevic által alapított Szerbiai Szocialista Párt alkotta kormányra a jelen lévő 164 képviselő közül 127 adta voksát, 27-en szavaztak ellene, tízen tartózkodtak. Parlamenti expozéjában Cvetkovic Szerbia EU-csatlakozására, az EU-tagállamok többsége által elismert Koszovó függetlenségének elutasítására, az Oroszországgal és az Egyesült Államokkal fenntartandó jó viszonyra helyezte a hangsúlyt.
2008-07-09: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

EP-képviselők a kisebbségi jogokért
Az Európai Parlament és az unió tagországai, köztük Románia és Magyarország ítélje el Ukrajnának a nemzeti kisebbségek ,,programszerű asszimilációjára" irányuló törekvéseit, szólítsák fel Ukrajnát nemzetközi kötelezettségeire ― mondta Tőkés László európai parlamenti képviselő hétfőn Strasbourgban, az EP ülésén napirend előtt elhangzott felszólalásában.