A bálványosi Vár Panzió otthonos kényelmével, befogadó melegével a már megszokott időpontban, január közepén ismét vendégül látta a hetedik Huszárakadémia keretében Erdély és az összmagyarság katonai hagyományőrzőit. A hétvégi rendezvényen a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség tisztikara is képviseltette magát.
Szombaton Bálványosfürdőn a Vár Panzióban elméleti képzésen vehetett részt a mintegy százharminc anyaországi és erdélyi huszár és hagyományőrző. Vidékünket a torjaiak, az uzoniak, a barótiak, a mikóújfalusiak, az olosztelekiek, az árkosiak, a kőröspatakiak, a kálnokiak, a gidófalviak, a sepsiszentgyörgyiek, a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület sepsiszéki, kézdiszéki és erdővidéki huszár- és málnásfürdői tüzércsapata, valamint a 15. székely határőr gyalogezred kézdivásárhelyi ütege és a Szilaj Hagyományőrző Egyesület képviselte. Jelen voltak huszárok Budapestről, Kaposvárról, Kecskemétről, Sopronból, Budakesziről, Szegedről, Somogyról, Veresegyházáról, valamint Magyarózdról, Mezőpanitról, Erdőszentgyörgyről, Torboszlóról, Zetelakáról, Szentegyházáról, Csíkszeredából, Homoródmentéről, Gyergyószentmiklósról és Bihardiószegről. Hazai és magyarországi szakemberek – Csikány Tamás ezredes, hadtörténész, Jakab Szilárd állatorvos, Bordi Zsigmond Loránd régész, Kádár Barna lovas szakedző, fogathajtó, Grubits Róbert hagyományőrző huszárkapitány, Vass László hagyományőrző ezredes, Hornyák Gábor hagyományőrző kapitány, Berlinger Gábor hagyományőrző huszárkapitány, Farkas Tibor tüzér százados és Horváth Béla történész – tartottak előadást a háromszéki határőrök honvédő háborújáról, a klasszikus lóidomítás alapjairól, Görgei Artúr életéről, az 1849. évi szemerjai ütközetről, a biztonságtechnikáról a hagyományőrzésben, az öltöztetési és felszerelési szabályzatokról, a Württemberg-huszárok helytállásáról a piski ütközetben stb. Az első nap tisztikari gyűléssel, az idei esztendő programjainak egyeztetésével és huszárbállal ért véget.
Tegnap délelőtt Bálványosfürdőről Torjára utaztak a huszárok, ahol a felvonulás után részt vettek a Szent Miklós római katolikus templomban a Hatos Mihály plébános, tábori lelkész, hagyományőrző főhadnagy által celebrált ünnepi szentmisén. Ezt követően Daragus Attila, Torja polgármestere, hagyományőrző huszárkapitány házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket, a határon innen és túlról érkezett hagyományőrzőket. Torja polgármestere köszönetet mondott az összetartozás és összefogás jegyében megszervezett huszárakadémiáért. A szentmise nemzeti imánk közös eléneklésével ért véget. A szentmisét követően a huszárok és hagyományőrzők Erdély egyetlen huszárszobrához vonultak, ahol a csapatok képviselői megkoszorúzták az emlékjelet, előléptetési ceremóniára idén nem került sor. Az idei Huszárakadémia kitűzőit és az emléklapokat a Vár Panzióban elfogyasztott díszebédnél adták át.
Hatos Mihály plébános, tábori lelkész elmondta: a hetedik akadémia sikeresnek mondható, és a harmadik alkalom, hogy a kétnapos rendezvény teljesen feszültségmentesen zajlott le, akik csak a látványért jöttek, sorra kimaradtak. „A hagyományt nem ápolni, hanem őrizni kell, ami ember- és Isten-függő” – hangsúlyozta a plébános.