A Magyar kultúra napja Nagyjaink egykor és ma

2018. január 25., csütörtök, Közélet

A himnusz eléneklésével kezdődött hétfő este a magyar kultúra napján tartott ünnepi rendezvény a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban. 2013 óta az eseménynek hagyományosan része a Háromszék kultúrájáért díj átadása, amelyet idén az alsócsernátoni Haszmann Pál muzeológusnak ítéltek oda. Az alkalomból ötvenedik születésnapján köszöntötték a zágoni származású, többszörös olimpiai bajnok Szabó Katit, a Híres háromszékiek a centenárium évében sorozat első meghívottját. A tornászcsillaggal Csinta Samu, Az ötödik szer – Szabó Kati életei című könyv szerzője beszélgetett.

  • Szabó Kati és Csinta Samu. Albert Levente felvétele
    Szabó Kati és Csinta Samu. Albert Levente felvétele

Egészen bizonyos, hogy a múlthoz hasonlóan a jövőben is egyedül a minden magyart egymáshoz fűző kulturális kötelék, a nyelv, a himnusz, az Illyés Gyula-i közös múlt, a hasonló gond, az egy haza levegője tehet bennünket erős nemzetté, hisz a magyar kultúra olyan fonál, amely egybeszövi a nemzetnek a világ különböző tájaira sodródott és szakított részeit – mondta megnyitóbeszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Szólt arról, hogy idén, az Erdély és Románia egyesülését kimondó 1918-as gyulafehérvári nagygyűlés centenáriumi évében a megyei önkormányzat az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában című programsorozattal készült, amellyel azt kívánják felmutatni, hogy az erdélyi magyarság Románia értékteremtő közössége, és ekként szeretné megélni a többség tiszteletét is.
A Háromszék kultúrájáért díjjal idén egy olyan család életművét ismeri el a megyei önkormányzat, amely évtizedeken keresztül jó hírét vitte Háromszéknek, Székelyföldnek az országhatárokon belül és kívül – hangsúlyozta Tamás Sándor. Szabó Katit köszöntve pedig azt mondta: bár egykor a román kommunista államhatalom a tornászcsillag megkérdezése nélkül döntött úgy, hogy Ecaterina Szabo néven szerepelteti a versenyeken, mi mindannyian tudtuk, hogy ő a mi sportolónk, aki közülünk való maradt, ízig-vérig háromszéki.
A Szabó Katiról írt életregény helyett a tornászcsillag életének belső rezdüléseit ismerhette meg a közönség a Csinta Samu kérdéseire adott válaszokból, ami szerencsés választás volt, hisz a könyvet a rendezvény után úgyis sokan megvásárolták a helyszínen. A négyszeres olimpiai bajnok, kétszeres világ- és Európa-bajnok tornásznak elsőként arra kellett válaszolnia, szerinte mit szólna az immár tizenkét éve elhunyt édesanyja, ha jelen lehetne ezen a rendhagyó születésnapon. Büszke lenne – érkezett az egyszerű válasz. – Érte tettem, a könyvet is neki dedikáltam – mondta Szabó Kati. Beszélt arról az érzésről, amikor hatévesen Onești-re került a tornásziskolába, távol szüleitől, idegen nyelvi környezetbe, ahol egyetlen támasza a csángó származású Ghioane néni volt. Nyolcévesen olyan akart lenni, mint az akkor már híres Nadia Comăneci, az 1983-as budapesti világbajnokságon nem gondolt arra, hogy a vastaps nemcsak a teljesítményének szól, hanem a zágoni magyar tornászlánynak is, ő ott is csak nyerni akart, mindegy, hogy Budapesten, Amerikában vagy Japánban van – mesélte. Ennyi év távlatából is láthatóan megviseli, hogy az 1984-es Los Angeles-i olimpián csupán öt század különbséggel szerezte meg előle az aranyat az amerikai Mary Lou Retton egyéni összetettben, mert nagyon akart nyerni. Ezt többször is hangsúlyozta, ez volt a célja, sem a munka, a lemondás, az áldozat nem volt sok ennek érdekében. Röviden beszélt az egyetemi éveiről, a dévai edzősködésről, a franciaországi kitelepedésről. Megállapította, a román tornasport visszaesett, a jelenlegi állapotán javítani kell.
Születésnapi meglepetésként Csinta Samu színpadra szólította Szabó Kati egykori csapattársait, akik közül többen külföldön élnek: Marilena Vlădărăut, Dumitrița Turnert, Melitta Rühnt, Ioana Voșș-Martint, Rozalia Bitișt, Mirela Barbălatăt, Claudia Constantint, Liliana Prădatut, Maria Olarut. A neves tornászokat röviden köszöntötte Antal Árpád polgármester, aki örömét fejezte ki, hogy most ők is látják, honnan indult, honnan gyűjtötte a sok energiát sikereihez Szabó Kati.

Elismerés a Haszmann családnak
Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet – Magyar Kulturális Központ sepsiszentgyörgyi fiókjának vezetője szólt a Háromszék kultúrájáért díj célkitűzéseiről. Elmondta, a díjat Kovászna Megye Tanácsa alapította 2013-ban a Kovászna Megyei Művelődési Központ kezdeményezésére. A kitüntetéssel évtizedes munkásságokat jutalmaznak, olyan alkotókat, akik egész életművükkel a háromszéki és ezáltal az egyetemes magyar kultúrát szolgálták. Hangsúlyozta, hogy elismerés jár mindazoknak, akik az értékek felmutatásával, összegyűjtésével, mentésével foglalkoznak, legyen szó sportról, művészetről, kultúráról vagy a művelődés bármely területéről, akik egybegyűjtötték a nemzet kincseit.
A díjat Tamás Sándor adta át Haszmann Pálnak, laudációt mondott Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár. A díjazott megköszönte a kitüntetést és a méltatást, majd azt mondta, a díjat megosztja a család minden tagja között, és felmutatja édesanyjának, édesapjának, akik arra tanították, hogy az örökséget meg kell ismerni, meg kell tanulni és át kell örökíteni nemzedékről nemzedékre, példaképeinket pedig meg kell ismertetni az egész világgal. Haszmann Pál leszögezte: jelenlegi szabadságharcunkat nem karddal, ágyúval, hanem szellemi erővel, szellemi adottsággal kell megvívnunk nap mint nap, ha kell, évtizedekig, ameddig valamikor csak sikerül. Egészséget, békességet, összetartást, összekapaszkodást és mindehhez hitet kívánt erre az esztendőre, hogy közösségeink ne hulljanak szét, mert amint mondta, egy nemzetet akkor is meg lehet semmisíteni, ha szétverik a közösségeit.
A magyar kultúra napja alkalmából tartott ünnepség a Háromszék Táncegyüttes Ivácson László koreográfiájában készült összeállításával zárult, amellyel a tánckar és a Heveder zenekar a Szabó Kati által az 1983-as budapesti világbajnokságon bemutatott talajgyakorlathoz használt zene – a Marica grófnő című operettből ismert Hej, cigány dallama  –  csárdáshangulatára emlékeztetett vajdaszentiványi és kalotaszegi táncokkal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1256
szavazógép
2018-01-25: Közélet - Váry O. Péter:

„Tíz mai költőért nem adnám”

Ritkán kap akkora tapsot előadó, mint amilyet dr. Reisinger János a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban Ki nekünk Arany János? címmel kedd délután tartott monológjával kiérdemelt. A magyarországi irodalomtörténész, egyetemi tanár bemutatója ugyanis több volt egyszerű prezentációnál: nemcsak magával ragadó előadásmódja, a rengeteg új vagy csak az irodalmárok számára ismert információ kis mennyiségekben, de jó érzékkel történő adagolása, hanem színészi képességei, a közönségre észrevétlen átragadó rajongása Arany János életműve iránt tette felejthetetlen él­ménnyé a szűk egyórás, talán leginkább irodalmi performance-nak nevezhető eseményt.
2018-01-25: Közélet - :

A feladatoknak eleget kell tenni (Haszmann Pál laudációja )

Haszmann Pál bonyolult, de lelkesedéssel teli időszakban, 1942. augusztus 12-én született Alsócsernátonban nagy hivatástudattal megáldott néptanítói családban. Fiatalkori évei a háromszéki értelmiségi, kuriális családok sajátos korabeli sorsát is tükrözik. A régeni középiskolában érettségizett 1960-ban, majd a kézdivásárhelyi mezőgazdasági iskolában posztliceális képzésben vett rész 1961–1964 között. Szakmai, néprajzos-muzeológusi ismereteit Bukarestben bővítette 1982–1985 között. Pár éven át (1964–1970) előbb Szászrégenben, majd rövid ideig a kézdivásárhelyi múzeumban dolgozott. Közben cselekvően részt vett az édesapja által megálmodott csernátoni tájmúzeum alapításában, amely éppen 45 évvel ezelőtt, 1973. február 25-én nyitotta meg kapuit az alsócsernátoni Damokos-kúriában.