Kisállat-kiállításTeret hódítanak a székelyföldi, erdélyi és magyar fajták

2018. február 5., hétfő, Közélet

Nyulak, szárnyasok népesítették be a hétvégén a sepsiszentgyörgyi Vadász utcai kis sportcsarnokot. Közel 1200 állatot hoztak a tenyésztők a Székelyföldi szárnyas-, galamb- és kisállattenyésztők kiállítására. A negyedik alkalommal megrendezett rangos regionális szemlét a Háromszéki Baromfi- és Kisállattenyésztők Egyesülete szervezte hagyományos év eleji kiállításaként (ennek XVIII. kiadása volt), együttműködve Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalával.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A vendéglátó egyesületen kívül a kézdivásárhelyi Columba, a székelyudvarhelyi Budvár és a csíkszeredai Hobby egyesület tenyésztői hozták el legszebb állataikat a kiállításra.
Bartha Balázs, a szervező egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, a székelyföldi kiállításon sok újdonságot láthattak az érdeklődők, Felső-Háromszékről, Hargita megyéből sok olyan állatot hoztak a tenyésztők, amelyek korábban nem voltak láthatóak a sepsiszentgyörgyi kiállításokon. A tyúkok között például új vendég volt a fekete és sárga Plymouth (a háromszéki egyesület tagjai csak a sávozottat tenyésztik), a fekete és fogolyszínű Brahma – tudtuk meg.
Gyarapodik az Erdélyhez, Székelyföldhöz kapcsolódó fajták száma is. A nyulak között szép számban voltak székely nyulak – tavaly négy-öt egyedet állítottak ki, idén közel negyvenet, a tyúkok között a már ismert erdélyi csupasznyakú mellett a törpe változat is megjelent. A magyar galambfajták is terjednek Háromszéken, megjelent a nagy testű magyar autoszex tyúkgalamb – számolt be Bartha Balázs. (Az autoszex arra utal, hogy rögtön látni a fiókák nemét, amint kibújnak a tojásból, a tyúkgalamb azt jelenti, hogy nagysága eléri, sőt, meghaladja a csirkéét, és a testformája is hasonlít a tyúkéhoz – szerk megj.)
Első alkalommal Kézdivásárhelyen szerveztek Székelyföld-szintű szárnyas-, galamb- és kisállat-kiállítást. Nehéz elmenni országos kiállításokra, ezért gondolták, hogy összehívják a négy székelyföldi város – Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Szé­kelyudvarhely és Kézdivásárhely – tenyésztőit egy nagyobb, közös kiállításra – tudtuk meg Domokos Józseftől, a Columba egyesület elnökétől. Nyúl szempontjából országos szinten a legjobbak között számontartottak a székelyföldiek, tyúkokból nagyobb a hagyomány a Prahova völgyé­ben, de galambok szempontjából is egyre erősebb Székelyföld, külföldön is elismertek az itteni tenyésztők és állományuk – mondta el Domokos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-02-05: Közélet - Nagy B. Sándor:

Huszonöt éves az Osonó

Február 3-án, szombaton ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját az Osonó Színházműhely, amelynek alapítója és vezetője 1993 és 1998 között Salamon András volt, azóta pedig Fazakas Misi vezeti a társulatot. A jubileum alkalmából ő nyilatkozott lapunknak múltról, jelenről, jövőről.
2018-02-05: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Egy lépés a diktatúra felé

Első látásra érthetetlen, hogy a Dăncilă-kormány miért mondott le mindjárt hivatalba lépésekor a kormányőrség szolgálatairól. Utólag sem magyarázták meg ezt a lépést, pedig egy újonnan beiktatott kabinetnek akkor sem lehet alapos oka ilyen hirtelenkedésre, ha tagjainak nagyobb része nem most látta először a Victoria-palotát belülről.