Családon belüli erőszakSzedi áldozatait

2018. február 15., csütörtök, Család

Az Országos Rendőr-főkapitányság adatai szerint 2017-ben a családon belüli erőszaknak 20 617 áldozata volt, 84 halálesetet jegyeztek, több mint 3000 távoltartási rendeletet állítottak ki, amelyből 1011-et megszegtek.

A kormány február 9-én a családon belüli erőszak megfékezéséről szóló törvénytervezetet fogadott el, ez bevezeti az ideiglenes távoltartási rendeletet, amellyel a rendőrnek joga lesz azonnal közbelépni az áldozat védelmében, az agresszor eltávolításáért – jelentette be Nelu Barbu kormányszóvivő. Elmondta: a jogszabály két törvényt módosít, az ideiglenes távoltartási rendelet pedig lehetőséget teremt a rendőrnek az azonnali, hatékony közbelépésre az áldozat védelmében és az agresszor eltávolításáért. Emlékeztetett: a távoltartási rendeletet már 2012-ben bevezették, a mostani rendelkezés „segíti annak alkalmazását”.
Az ideiglenes távoltartási rendeletet a rendőr állítja ki, és azonnal érvénybe lép, nincs felszólítás, nincs határidő, azonnal végrehajtandó. Öt napig érvényes, de meghosszabbítható a végleges távoltartási rendelet kiadásáig. Azaz, ha a rendőr kiállítja az ideiglenes távoltartási rendeletet, ezt 24 órán belül meg kell erősítenie egy ügyésznek a rendőr által a helyszínen begyűjtött bizonyítékok alapján. Utólag az ügyésznek az ideiglenes távoltartási rendeletet az összes bizonyítékkal együtt a bíró elé kell terjesztenie, aki dönt arról, hogy kiad-e távoltartási rendeletet – részletezte a szóvivő. Mint mondta, a rendőrnek joga és kötelessége lesz, hogy – akár erőszakkal is – bemenjen a lakásba, kiállítsa az ideiglenes távoltartási rendeletet, amellyel azonnal eltávolíthatja az agresszort, még akkor is, ha a lakás annak tulajdonában van.
A rendőr a helyszínen tapasztaltak alapján különböző módon járhat el az agresszorral szemben. Például megtilthatja, hogy egyáltalán visszatérhessen a lakásba a távoltartási  rendelet érvényessége alatt, ez esetben elveheti a házkulcsokat is, vagy korlátozhatja a kapcsolatot az áldozattal otthon, a munkahelyen, az iskolában – magyarázta Barbu. Hozzátette: a rendőr nyomon követi a távoltartási rendelet betartását, ennek megszegése bűncselekménynek számít, amelyért egy hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetés szabható ki. Bizonyos körülmények között az is elrendelhető, hogy az ag­resszor elektronikus nyomkövető karperecet viseljen. (Agerpres)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 917
szavazógép
2018-02-15: Család - Puskás Attila:

Nincs étvágyam (Erdő-mező ajándéka)

Bizonyára nincs olyan olvasónk, aki valamikor ne panaszkodott volna étvágytalanságra. Ilyenkor lehet a kedvenc ételünk a tányérban, nem ragadunk kanalat, kést, villát. Sőt, egyfajta undort és elutasítást érzünk, testtömegünk pedig lefelé mozdul el, naponta állapítjuk meg, hogy fogytunk, ami az esetünkben érthető. Jómagam nemrég influenzás betegként éreztem ezt az ételundort, ami javuló állapotommal fokozatosan múlt el.
2018-02-15: Történelmünk - :

Kovászna megye születése (2.)

1968 januárjának első felében a Brassó tartományi hivatalos álláspont szerint tehát Sepsiszentgyörgy rajon hovatartozását illetően az a vélekedés látszott diadalmaskodni, miszerint a város és közvetlen környéke „a számára előnyösebb gazdasági feltételeket biztosító lehetőséget, a Brassó megyéhez való tartozást” választja. (...)