Európa egyre kevésbé hisz Romániának

2018. február 23., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Az  ügyészek, politikusok és bűnbandák minden eddiginél élesebbé vált háborújának zaját mifelénk csak egyvalami képes időről időre elnyomni: a magyarellenesség.

Ez ömlik az ellenzék padsorai felől akkor is, amikor egyszerű üzleti, gazdasági kérdésről van szó, mint a Magyarország irányába történő gázszállítás, vagy akkor is, amikor az iskola nélkül maradt marosvásárhelyi gyermekek sorsáról van szó – lásd a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium létrehozásáról szóló törvény ellen benyújtott alkotmánybírósági óvást. Semmi sem szent a csak nevében liberális, lényegében vadnacionalista párttá átvedlett, Ludovic Orban vezette alakulat számára, ha növelni reméli amúgy meglehetősen szerény támogatottságát, s sajnos az sem meglepetés, hogy a Traian Băsescu nevével fémjelzett Népi Mozgalom Párt is kizárólag a magyarellenességben, a szélsőjobboldalra jellemző szólamok hangoztatásában látja biztosítottnak politikai túlélését.
Nem egyszerűen nacionalista, de gyakorta uszító hanggal találkozunk a romániai média különféle csatornáin is, a hírtelevíziókban, a nyomtatott sajtóban, a közösségi csatornákon, s bár a legszélsőségesebb – például a tévéműsorok – esetekben a feljelentések nyomán mostanság születnek szankciók, az újabban a magyar kormány ellen is irányuló, összehangoltnak tűnő propaganda jóformán mindent eláraszt. Így már nem is lehet csodálkozni azon, ha sporteseményeken például szinte mindennapossá váltak a magyarellenes megnyilvánulások, de a jelenségnek olyan, ennél sokkal súlyosabb következményei is vannak, mint a hátrányos megkülönböztetés a visszaszolgáltatások dolgában, a regionális identitás elemeinek elutasításában, a szimbólumok üldözése, nyelvi jogok korlátozása stb.
Éppen ezért figyelemre méltó az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága által a napokban közzétett jelentése, amelyben gyakorlatilag elmarasztalják Romániát, és arra szólítják fel az országot, hogy fokozza a nemzeti kisebbségek védelmének javítását célzó erőfeszítéseit.
Lényeges és azonnali változásra persze nem számíthatunk, a román média és a politikum gőzerővel igyekszik agyonhallgatni a számára meglehetősen kényelmetlen ügyet. Tény azonban, hogy a jelentés újabb fegyver lehet a magyarság képviselőinek kezében azon küzdelemben, amelynek célja a román diplomácia által évtizedek óta hangoztatott hazugság megdöntése, amely szerint Románia példaértékűen megoldotta a kisebbségi kérdést. Csak használjuk majd okosan ezt a fegyvert, fordítsuk a magunk hasznára azt a helyzetet, hogy Európa egyre kevésbé hisz Romániának.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-02-23: Nyílttér - :

Tom Lantos értünk is harcolt

Szobrot avattak az Amerikai Egyesült Államok kongresszusának néhai magyar származású képviselője, Tom Lantos tiszteletére Budapest XIII. kerületében – olvasom lapunk február eleji számában.
2018-02-23: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Ötletbörzét hirdetnek az állomási tóra

Minden és mindenki számára nyitott pályázatot hirdet Sepsiszentgyörgy önkormányzata az állomási tó és környezete rendezésére. A kiírás annyira szabad, hogy bárki benevezhet, és még a víztükör visszaállítása sem kötelező.